Türkiye'nin lojistik performansının yükseltilmesinde lojistik köylerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the logistics village effect in the improvement of Turkey's logistics performance
  1. Tez No: 506963
  2. Yazar: BURAK ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'nin lojistik performansının yükseltilmesine yönelik olarak lojistik köylerin etkisinin incelenmesi ve elde edilen veriler dahilinde önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında; öncelikli olarak betimsel bir araştırma yöntemi izlenmiş, çalışmada; Türkiye, Lojistik Performans Endeksi'nde yüksek puan alan diğer bazı ülkeler ile birlikte karşılaştırılmış ve daha nitelikli lojistik köy vb. lojistik oluşumlara sahip ülkelerin performanslarının daha yüksek olduğu değerlendirilmiştir. Çalışmada; özellikle, çok türlü ulaştırma modlarını, daha uygun depolama imkânlarını ve bütünleşik lojistik hizmetleri en uygun bir şekilde bünyesinde bulundurabilecek bir lojistik köyün, lojistik faaliyetlerin performans etkinliğini büyük oranda artıracağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; As for raising Turkey's logistics performance to examine the effect of logistic villages and to develop proposals within the data obtained was aimed. In this thesis study; a descriptive research method primarily was followed; Turkey was compared with some other countries that have high score in Logistics Performance Index. In addition, countries that have more qualified logistic villages and so on were evaluated to have higher performance capacity. In this study; in particular, in a wide range of modes of transport, more convenient storage possibilities, and a significant increase in the performance of the logistics activities of a logistics village, which can optimally incorporate integrated logistics services has observed.