Kolelitiazis tanısı ile genel cerrahi kliniğinde tedavi gören olguların demografik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 506967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN OYMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Toplumumuzda yüksek oranda görülen kolelitiazis hastalığının etiyolojik faktörlerinin ve demografik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç - Yöntem: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.01.2017- 01.05.2017 tarihleri arasında kolelitiazis tanısıyla tedavi görmüş olan 100 hastanın demografik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada toplanan verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, kategorik değişkenler için sayı ve yüzdeler, sayısal değişkenler için ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to investigate the etiologic factors and demographic features of cholelithiasis in our society. Materials and Methods: The demographic data of 100 patients who were diagnosed as having cholelithiasis between 01.01.2017-01.05.2017 in İzmir Bozyaka Training and Research Hospital were retrospectively analyzed. Analysis of the data collected in the study was done using statistical software package SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences - IBM®). Descriptive statistics are presented as numbers and percentages for categorical variables, mean and standard deviation for numerical variables.