Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin asistanlık saha eğitimi ve eğitim aile sağlığı merkezleriyle ilgili bilgi, düşünce ve beklentileri
The expectations, information and opinions of family medicine residents about recidency on site-training and training family health centers
  1. Tez No: 506968
  2. Yazar: BURÇİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Eğitim ve Öğretim, Family Medicine, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda aile hekimliğinde saha eğitimini ve özgün bir model olan eğitim aile sağlığı merkezlerini uzmanlık öğrencilerinin penceresinden ele aldık. Aile hekimliği asistanlarının bilgi, beklenti ve düşüncelerini irdeleyerek, saha eğitiminde gelecek perspektifine ışık tutmaya çalıştık. Yöntem: Çalışmamız etik onayı alındıktan sonra, tam zamanlı uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanlarına yapılmıştır. Gönüllülük esasına dayalı ve katılımcıların doldurduğu anket çalışmasıdır. Sayısal verileri içeren soruların analizinde ortalama ve standart sapma, frekans ve oran değerleri, nitel verilerin analizinde ki-kare testi kullanıldı. Açık uçlu sorulardan elde edilen veriler kategorize edilerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 36 farklı hastanede aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan 200 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 24-47 yaş aralığında olup yaş ortalaması 28,6 ± 2,9'dur. Çalışmamıza katılan asistanların %71,5'i (n=143) kadındır. Çalışmaya katılanların yüksek oranda %87,5 (n=175) aile hekimliği asistanı olmaktan memnun oldukları görüldü. Katılımcıların %81'i (n=162) aile hekimliği uzmanlık eğitimi süresinin yeterli olduğunu belirtmiştir. Eğitim aile sağlığı merkezi hakkında yeterli bilgiye sahip olanların oranı %36,5 (n=73) olarak saptandı. Uzman olduktan sonra aile hekimliği saha eğitiminin bir parçası olmak isterim diyenlerin oranı %76,5 (n=153) olarak bulundu. Çalışmaya katılanların %89,5'inin (n=179) eğitim sorumlusunun aile hekimliği uzmanı olduğu belirlendi. Çalışmaya katılanlardan saha eğitimini E-ASM' de geçirenler %36 (n=72) olarak bulundu. Saha eğitiminin E-ASM ve hastane polikliniklerinde verilmesi gerektiğini düşünen katılımcıların oranı %36 (n=72) olarak bulundu. E-ASM birimlerinin tasarlanmasıyla ilgili düşüncelere bakıldığında; tüm nüfus E-ASM' ye atanmalı, özelleşmiş birimler açılıp (gebe izlem polikliniği, geriatri polikliniği, adölesan sağlığı polikliniği, sağlıklı çocuk ve aşı polikliniği v.b.) hizmet sunulmalı düşüncesinin çoğunlukta olduğu tespit edildi (%51; n=102). Sonuç: Aile hekimliği uzmanlık eğitiminin süresinin üç yıl olarak devam etmesi çoğunluk tarafından kabul gördü. Katılımcılar yüksek oranda E-ASM'nin eğitimi için gerekli olduğunu düşünmekte. Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin, standart bir eğitici eğitiminden geçtikten sonra aile hekimliği saha eğitiminin bir parçası olmaya istekli oldukları belirlendi. Katılımcıların çoğunluğu aile hekimliği uzmanlık eğitiminin E-ASM'de verilmesi gerektiğini düşünürken, bu katılımcılar yüksek oranda saha eğitiminin E-ASM ve hastanelerdeki aile hekimliği polikliniklerinde birlikte verilmesinin uygun olacağını belirtmiştir. Aile hekimliği uzmanlık eğitiminde geriatrik yaklaşım ve palyatif bakım konusunda aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin standart bir eğitime kavuşması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our research, we considered the subject of family physician and an unique model called ''training family health centers'' from the aspects of residents. We tried to shed light on the future perspective in on site-training by examining the expectations, information, and opinions of family medicine residents. Method: After the ethical approval was taken for our research, the research was done with the family medicine residents taking full time career training. It is a kind of research participants filling out a questionnaire and the research is based on voluntariness. In the analysis of queries involving numerical data, average and standard deviation, frequency and ratio values were used, and chi-square test was used in the analysis of qualitative data. Data obtained from open-ended questions were evaluated by being categorized. Results: Our work was conducted with 200 participants having family medicine resident training in 36 different hospitals. The participants were in the range of 24-27 and the average age was 28,6+2.9. %71.5 (n=143) of the residents participated in our work are females. It has been seen that % 87,5 (n=175) of the participants joining in the study are pleased with being a family medicine resident. % 81 of the participators indicated that the period of education was enough. The ratio of the participants who have enough information about training family health center has been determined as %36 (n=73). It has been identified that the percentage of the ones who said '' I want to be a part of on-site training'' after the specialization is %76,5 n=153). İt was found that %89,5 of participants had a family physician clinic head. The percentage of the participants who spent their on-site training in ''training family health centers'' are found as %36. In addition to this, the percentage of the participant who think that ''on-site training education'' should be given in ''training family health centers'' and hospital clinics is %36. When looked at the ideas regarding the units of ''training family health centers'' , it was determined the idea that all units must be assigned to ''training family health centers'' and privatized units (such as the polyclinic of pregnant woman, the polycilinic of geriatrics, the polycilinic of adolescent, healthy child and vaccination polyclinic) must be opened up. This is the idea which is mostly aprroved by the contributors. Conclusion: It is accepted by the majority that three years of training of family medicine residents must continue. The participators mostly think that ''training family health centers'' are required for the training. It was designated that the residents want to be a part of on-site training of family medicine. While most of the participants think that it needs to be given a residency training of family medicine in ''training family health centers'', it is mostly pointed out by the participants that it would be more proper to give the training of on-site training in ''training family health centers'' and hospitals polyclinics together. It is extremely crucial for the residents to take a standard training related to geriatric approach and palliative care.