Estimation of optimum reaction conditions for the production of rongalite
  1. Tez No: 50698
  2. Yazar: Z.BİNNUR KAMALI DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDEN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
V ABSTRACT In this study, optimum reaction conditions for the production of sodium formaldehyde sulfoxylate was investigated. In the experiments the following parameters were changed; 1. Temperature of reduction stage 2. Time of reduction stage 3. The amount of loaded materials A zinc dust produced by Merck was used as reducing agent in the temperature range of 25- 97°C, at changing volumes of the loaded mixture at two different reduction times. The produced amount of sodium formaldehydesulfoxylate in each experiment was measured by iodometric titration. ABSTRAKT Bu çalışmada sodyum formaldehit sulfoksilatın üretimi için gerekli reaksiyon şartları incelenmiştir. Yapılan deneylerde indirgenme basamağının sıcaklığı, süresi ve besleme miktarı değiştirilmiştir. Merck tarafından üretilen çinko tozu indirgen madde olarak 25 - 97°C sıcaklık aralığında değişen besleme miktarlarında kullanılmıştır. Her bir deneyde üretilen sodyum formaldehit sulfoksilat miktarı iyodometrik titrasyon yöntemi ile bulunmuştur.
Özet (Çeviri)