Dalga boyları farklı yapay ışık kaynakları kullanılarak dalyanlarda su ürünleri yakalama olasılıkları üzerine araştırmalar
- Tez No: 50697
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ALPBAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünleri yanında yurdumuzda mevcut 25 adet dalyandan (Alpbaz, 1990) elde edilen su ürünlerinin önemi yatsınamaz. Ege Bölgesinde sadece Köyceğiz, Güllük, Sakızburnu (Bafa Gölü), Karine, Akköy, Süfa (Homa), Rağıppaşa gibi yedi dalyanımızdan yıllık 1152 tonluk su ürünleri üretimi sağlanabilmektedir (Kocataş, Bilecik, 1992). Dalyanlarımızda su ürünleri avcılığının en yoğun yapıldığı dönem furya dönemi denilen su ısısının düşmesiyle birlikte balıkların kuzuluklara geldikleri ve avlandıkları sonbahar dönemidir. Ancak bütün dalyanların furya dönemlerinin birbirine yakın tarihlere rastlaması balık hallerine kısa bir dönemde yoğun balık gelimine yol açmakta, arz talep dengesi sağlanamadığından ürün değerlendirilmesinde arzu edilen sonuçlar alınamamaktadır. Dalyanlarımızda furya döneminden önce avcılık yapılarak dönemin uzatılması ve dalyanlara girdi sağlanması için günümüzde yapılan avcılık türleri kargılı ağlar ve uzatma ağlarıyla yapılmakta olan avcılık türleridir. Ancak kargılı ağların sonbahar aylarında çalışmamaları ve uzatma ağlarının dalyanlardaki ekolojik dengenin giderek bozulması nedeniyle artan kirlilik yüzünden kullanımlarının güçleşmesi yeni bir avcılık yönteminin araştırılması gereğini doğurmuştur. Dalyanlarda voli ağlan ve ışıkla avcılık yöntemi ilk defa denenerek olumlu sonuçlar alınmıştır. Yöntemin yaz ayları başından başlayarak dönem boyunca sürekli yapılabilmesi ve avcılıkta ekonomik boyda olan türlerin yakalanması nedeniyle gelecekte furya dönemi öncesi dalyan içi avcılıkta yöntemin önemli bir yer alacağı saptanmıştır. Ayrıca yöntemin önceki yöntemlere göre daha az personelle çalışabilme ve ağların kirlenmemesi gibi üstünlükleri bulunduğundan yöntem kargılı ağlar ve uzatma ağları karşısında yeni bir alternatif olacaktır. Son yıllarda dalyan kuzuluklarından avlanan canlı lidakilerin (Sparus auratus) denizde ağ kafeslerde yetiştiricilik sektöründe değerlendirilmeleri hem dalyanlar için bir 52gelir kaynağı olmakta hem de milli ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Geceleri dalyan kuzuluklarında değişik türden ışık kaynaklan değişik gerilimler altında yakılarak yavru geliminde bir artış olup olmayacağı denenmiş ancak ışık kaynaklarının sağladığı aydınlık seviyesinin yavru lidaki gelimine ters etki yaptığı görülmüştür. Dalyanlarımızdan sadece birinde (Akköy Dalyanı) 1994 yılında başlamış olan ışık ve kapanla yavru lidaki avcılığı başarılı bir şekilde devam etmekte, gündüzleri olta ve geceleri ışık ve kapan yöntemiyle avlanan yavru lidakiler Güney Ege'de bulunan bazı işletmelerin yavru ihtiyacını karşılamaktadır. Bu yöntemin uygulanmasıyla hem dalyanda kurulu kooperatif ortaklarına yeni bir iş sahası yaratılmakta hem de milli ekonomiye katkı sağlamaktadır. Yöntemin giderek suyu berrak olan bütün dalyanlarda uygulanması beklenmektedir. 53
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The importance of water products from getting 25 lagoons (Alpbaz, 1990) besides getting ways of fishing and aquaculture in Turkey. Water products from seven lagoons like Köyceğiz, Güllük, Sakız Burnu (Bafa Gölü), Karine, Akköy, Süfa (Homa), Rağıppaşa in Aegean region are 1 152 tons in every year (Kocataş, Bilecik, 1992). The carry-on season at lagoons is autumn and late of the autumn the temparature of lagoon's water begins lower also fishes begins come to the fyk traps and were catched there fairly more. All the lagoons carry-on seasons are closed each other and because of getting many water products at nearly same time and sending to the fishmongers is not occured balance between supply and demand. Extension catching period and to provide balance between supply and demand besides to obtain input it is made fishing with nets before carry-on season. Fishing with nets in the lagoons expecially are veranda nets and seine nets. But because of the veranda nets are not work in the autumn and distortion of ecological balance with increasing pollution is getting diffiicult to use seine nets. The whole these is necessitated research a new fishing method in lagoons. Fising methods by seine nets and light at lagoons are firstly tried and positive results are allowed. The new method is determined that it could be worked beginning summer along the season and catching species in economic lenght will be an important locate before carry-on season in future. This method also will have been a new alternative accross the veranda nets and long period seine nets because of it can works with less personnel without polluted the nets. The latest days, alive sea breams (Spams auratus) catching from the lagoons fyk traps evaluating cages at sea in aquaculture assist to lagoons as an input source and also a great deal assist to national aconomy. Different kind of light sources lightened under different voltages is tried to catch juvenile fishes but it is seen that the light sources influance is opposite for to lure fries. 54In only one lagoon (Akköy Dalyanı) is begun to catch with successfuly sea breams with light and scoop traps in 1994. Some aquaculture foundations in Aegean region are providing necessity of sea bream catching with scoop traps in the night time and with hook in the daytime. This method provides a new job for unemployment members of cooperative in lagoon and assist in national economy. It is hope that the new method will apply to all lagoons which has water is clear. 55