Uğur Mumcu ve Uğur Mumcu suikastinin kamuoyuna yansıması
Ugur Mumcu ve Ugur Mumcu's homicide effects on public opinion
  1. Tez No: 506981
  2. Yazar: GİZEM KONAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV GÖZCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
“Uğur Mumcu ve Uğur Mumcu Suikastinin Kamuoyuna Yansıması”başlıklı çalışmada Uğur Mumcu'nun yaşamı, kişiliği, ve araştırmacı-gazetecilik hayatı süresince Türk siyasi tarihi için önem arz eden konular ele alınmıştır. Aynı zamanda da kendisinin öldürülmesinden sonra konunun basın üzerinde yansıması ve Türkiye'de gündem oluşturmasına değinilmiştir. O, sadece bir kitlenin temsilcisi olmayıp Türkiye'de ister sağ ister sol hangi çevreden olursa olsun herkesin saygı duyduğu, kabul gördüğü, sözüne itibar edilen, kamuoyunda güven uyandıran bir isimdi. Bu nedenle Uğur Mumcu'nun öldürülmesi kamuoyunda büyük bir tepki yarattı. Uğur Mumcu hayattayken defalarca tehdit edilmesine rağmen hiçbir zaman yazacaklarından ve yapacaklarından geri kalmamıştı. Ancak bir suikast sonucu onun kaleminin susturulmuş olması Türkiye'de herkesin tepkisine neden olan ortak bir kamuoyu oluşturdu. Uğur Mumcu, farklı görüşteki kitleleri bir araya getiren ve birleştirici olan bir isim haline geldi. Uğur Mumcu'nun ölümü ile ilgili yayınlanan haberler, çalışmanın başlangıcı olarak belirlenmiştir. Türkiye'de yayınlanmakta olan yerel ve ulusal gazeteler ile dergiler kullanılmıştır. Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Tercüman, Türkiye, Yeni Asır, Zaman ve Aksiyon, Aktüel, Aydınlık, Hıbır, Gırgır, Tempo çalışmanın ana hatlarını oluşturmaktadır. Uğur Mumcu'nun suikast haberlerinin içeriği açısından nasıl bir farklılık yarattığı, onun ölümünün kamuoyuna nasıl yansıdığı, gündemin oluşmasına nasıl bir etki yaptığı üzerinde durulmuştur. Uğur Mumcu'nun hayatı ve ölümü ile ilgili yazılmış olan araştırma eserler, bunun yanı sıra kişisel arşivler kullanılmıştır. Uğur Mumcu'yu tanıyan aile fertlerinden ve arkadaşlarından ulaşabildiğimiz kişilerle yapılan mülakatlar araştırmanın ortaya çıkmasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Uğur Mumcu and Uğur Mumcu's Homicide Effects on Public Opinion”has been discussed the life of Uğur Mumcu, his personality and the issues that have importance concerning to the Turkish political history during his investigative journalism life. At the same time, the effects on the press after being killed and becoming a current issue in Turkey has been mentioned as well. Uğur Mumcu was not a substitute of a population only; he was a respected name by everyone whom so ever from the right and left wing, being accepted, taking one on his honour and gained public opinion's confidence. Due to this reason, killing of Uğur Mumcu has cause reaction at public opinion. Despite being threatened recurrently when he was living, Uğur Mumcu never failed to commit to writings and has tasks. However, suppressing his words in consequence of an assassination has created a common public opinion that is triggered by everyone in Turkey. Uğur Mumcu has become to being a name who huddles the populations in various views together and connective. The news regarding the death of Uğur Mumcu has been specified as the beginning of the study. The local and national newspapers and magazines that are being published in Turkey has been used. The newspapers; Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Tercüman, Yeni Asır, Zaman and magazines; Aksiyon, Aktüel, Aydınlık, Hıbır, Gırgır, Tempo are becoming the guideline of the study. The assassination news of Uğur Mumcu how made difference from the wievpoint of the content, reflections of his death on public opinion, how to have an effect on becoming a current issue have been dwelled on. Research Works that were written about life and death of Uğur Mumcu and also personal archives have been used. Interviews that were done with the family members and his friends who know Uğur Mumcu have become effective on the revealing of research.