Türkiye Cumhuriyeti devrimlerinin Manisa'ya yansıması (1923-1938)
  1. Tez No: 506982
  2. Yazar: SENEM KIYICI KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüz Türkiye'sinin önemli bir şehri olan Manisa, tarihin her döneminde kurulan büyük uygarlıklar için önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Antik dönemlerin değerli kentlerinden olan, paranın icadına ev sahipliği yapmış bu şehir; Osmanlı egemenliğine girdikten sonra şehzadeler şehri olarak anılmaya başlamış ve ülke yönetiminde önemli bir bölge olmuştur. Gerek bu özel durumu ve gerekse o zamanki adıyla Saruhan'ın bereketli toprakları bu önemli rolü kazanmasına yardımcı olmuştur. 1. Dünya Savaşı sonrası gerçekleşen işgaller ve Manisa'daki Yunan işgali bölgeyi zor duruma düşürmüş ve her alanda gerilemesine yol açmıştır. Yaklaşık 3 yıl süren işgal Manisa üzerinde çok acı maddi ve manevi kayıplar bırakmıştır. Manisa ekonomisinin lokomotifi sayılan çarşısı ve tarlaları alevlere teslim olmuş, genç ve üretken nüfusun büyük çoğunluğu heba olmuştur. Tüm ülkeye olduğu gibi Manisa'ya da Mustafa Kemal ve Türk ordusu yetişmiş, şehrin kurtuluşunu sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı Zaferi karanlık günlerin sona ermesini ve aydın, çağdaş, yeni bir devletin kuruluşunun müjdesini vermiştir. Zor ve acı günleri unutmaya çalışan, geleceğe umutla bakmak isteyen Manisa şehrinin ve ülkenin yolunu Atatürk devrimleri aydınlatmıştır. Manisa Cumhuriyetin ışığıyla aydınlanmış, gerçekleştirilen her devrime saygı duymuş ve devrimleri sahiplenmiştir. Manisa Halkevi Atatürk devrimlerinin Manisalılara tanıtılmasında ve devrimlerin halk tabanına yayılmasında en büyük rolü oynamıştır. Başta sosyal yaşam ve eğitim devrimleri olmak üzere Atatürk devrimlerini benimseyen Manisa, dönemin aydınlık ve geleceği parlak yüzü olmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Manisa, which is an important city of modern Turkey, has been an important settlement for great civilizations in every period of history. This city, one of the precious cities of ancient times, hosted the invention of money; began to be known as the city of Ottoman princes after entering the Ottoman rule and had been an important area for the management of the empire. Both this specific situation and the fertile lands of Saruhan, the old name of Manisa, helped to win this important role. The invasions after World War I and the Greek invasion put Manisa in a difficult situation and led to a decline in all areas. The invasion lasted approximately 3 years caused very painful moral and material devastations on Manisa. The bazaar and farmlands, considered as the locomotive of the economy of Manisa, were surrendered to the flames, and the vast majority of young productive population were squandered. Mustafa Kemal and the Turkish army succoured to Manisa like the rest of the country and liberated the city. The War of Independence Victory announced good news about the end of the dark days and a new, intellectual, and contemporary country. The Atatürk's revolutions shed new light on the way of the city of Manisa and country trying to forget the hard and suffering times and look at the future with hope. Manisa was illuminated by the light of the republic and respected for each revolution and adopt them. The Manisa Community Centre had played the biggest role for introducing the Atatürk's revolutions to the people of Manisa and spreading them to the public base. The Atatürk's revolutions particularly in social life and education were adopting by Manisa which succeed to become the bright and promising face of this period.