İnfertilite tedavisi için başvuran çiftlerde kadının maruz kaldığı şiddetin belirlenmesi ve depresyonla ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between violence against women and depression in couples applying for infertility treatment
  1. Tez No: 507013
  2. Yazar: BÜŞRA GİZEM YURTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnfertilite Tedavisine Başvuran Çiftlerde Kadının Maruz Kaldığı Şiddetin Belirlenmesi ve Depresyonla İlişkisinin Değerlendirilmesi Amaç: İnfertilite çiftlerin ruhsal sağlığına ve yaşam kalitesine yaptığı olumsuz etkilerle sağlıklı yaşamı tehdit etmektedir ve bu durum bir yaşam krizi olarak tanımlanmaktadır. İnfertilitenin fiziksel, psikolojik, sosyal, duygusal ve ekonomik etkilerinin olduğu, bu etkilerin stres, anksiyete, depresyon, ekonomik zorluklar, suçluluk, korku, sosyal statü kaybı, çaresizlik, sosyal damgalanma ve bazen de şiddet olabileceği vurgulanmaktadır. Bu çalışmada infertilite tedavisine başvuran çiftlerde kadının maruz kaldığı şiddetin depresyonla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihlerde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Polikliniği'ne başvuran 350 kadın hasta oluşturmaktadır. Araştırmada tarafımızca oluşturulan 18 soruluk Sosyodemografik Özellikler Formu, 31 sorudan oluşan İnfertil Kadınlarda Maruz Kalınan Şiddeti Belirleme Ölçeği ve yedi sorudan oluşan Birinci Basamak Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanan veriler kodlanarak bilgisayara girilmiş ve SPSS 20.0 istatiksel analiz programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 30,63±6,41 yıl olup ortalama evlilik süresi 5,20±4,01 yıl, ilk evlilik yaşı ortalaması 24,62±6,54 yıl olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Assessment of Relationship Between Violence Against Women and Depression in Couples Applying for Infertility Treatment Background and Aim: Infertility threatens health with adverse effects on mental health and quality of life of couples and this situation is defined as a life crisis. There are physical, psychological, social, emotional and economic effects of infertility. It is emphasized that these effects may be stress, anxiety, depression, economic difficulties, guilt, fear, social status loss, helplessness, social stigmatization and sometimes violence. In this study, it was aimed to assess the relationship between violence against women and depression in couples applying for infertility treatment. Materials and Methods: The study included 350 female patients who applied to infertility outpatient clinic in Balcali Hospital of Cukurova University between May and September 2017. Participants completed sociodemografic questionnaire, IWEDVS and BDI-PC questionnaire. Data was analyzed using SPSS 20.0 Statistical analysis program. Results: The mean age of the women was 30,63±6,41 years, the duration of marriage was 5,20±4,01 years and the mean age of first marriage was 24,62±6,54 years. The mean score of IWEVDS was 49,53±13,66, the mean score of BDI-PC was 3,54-2,75 and there was a significant relationship between the total violence scores and depression levels.