Türk resminde çocuk algısı, analitik çözümlemesi ve Neşet Günal
The infant perception, analytical analysis in Turkish painting and Neset Unal
- Tez No: 507043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Araştırmada Çağdaş Türk Resim Sanatı tarihsel süreç içerisinde incelenmekte ve çocuk figürünün Türk resim sanatındaki görünümlerine bakılarak, algı yaklaşımları üzerinde durulmaktadır. Çocuk figürü ve çocuk algılarının görünümleri; renk algısının psikolojik yönlerine ve resimlerin içerik ve analitik çözümlerine göre incelenmektedir. 1970 ve sonrasında figüratif ve toplumcu anlayışa yönelişe değinilen araştırmada, Türk resminde çocuk algısının, tarihsel süreç içerisinde toplumun durumunun ve sanatçının iç dünyasının bir göstergesi olduğu araştırılmakta ve genel bir yargıya varılmaktadır. Tezin diğer bölümünde, Neşet Günal'ın toplumsal gerçekçi anlayıştaki, özgün figür yorumuyla resmettiği çocuk figürlü resimleri analiz edilmektedir. Çocuk figürlü resimlere içerik ve analitik çözümlemeleri yapılarak, algı yaklaşımları ve çocuk algısı üzerinde durulmakta, renk algısının psikolojik yönleri ve renk derecelendirmeleriyle ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmektedir. Neşet Günal'ın çocukluğunun, figüratif ve toplumcu gerçekçi resimlerinde yansıması, algı yaklaşımları, algıya etki eden faktörler, rengin algımızda etkisi ile birlikte araştırılmaktadır. Betimsel araştırma yoluyla elde edilen verilerde ilişkisel tarama modeli kullanılmaktadır. Araştırmada algı yaklaşımları algıya etki eden faktörler ve Neşet Günal'ın çocuk algısının sanat yapıtına etkileri çözümlenerek sonuca ulaşılmıştır. Bu tezde dört temel problem üzerinde durulmuştur. Bu dört temel problem; Türk resmi, algı yaklaşımları, Türk resminde çocuk algısı, renk algısının psikolojik yönleri, içerik ve analitik çözümlemeleri, Neşet Günal'ın resimlerinde çocuk algısı, renk algısının psikolojik yönleri, içerik ve analitik çözümlemeleri olmak üzere belirlenip irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the historical period of the contemporary Turkish painting art by looking the perception of child figures. The view of the children figures according to perception of colour psychological sides and also examined according to the analytic analysis. In 1970 and afterwards figurative and public including research in Turkish paintings. Child perception in Turkish painting, the situation of the society in the historical process and the artist that it is a demonstration of the inner world of the artist, is reached to a general judgement. In the other section of my thesis, Neşet Günal's cognizance in social reality is analized in which paintings with child figures drawn by genuine figure comment. By creating content and analytical solutions for painting with child figure, focusing on perception approaches and child perception, are evaluated in every detail by the psychological aspects of colour perception and colour ratings. In the childhood of Neşet Günal, reflection in figurative and socialist realistic paintings, will be examined with perception approaches, factors that effects perception and which effect of colour in our perception. Relational scanning model is used in the data which is obtained by descriptive research. In research, perception approaches factors that effects perception and child perception of Neşet Günal that effects of artwork were solved and that result was achieved. This thesis focuses on four fundamental problems. Those four fundamental problems are; Turkish paintings, perception approaches, child perception in Turkish paintings, psychological aspects of colour perception, content and analytic analysis, child perception in paintings of Neşet Günal, psychological aspects of colour perception, content and analytic analysis have been determined.