Yabancılara Türkçe öğretiminde özel yazmanın yazma kaygısına ve yazma eğilimine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of private writing on writing anxiety and writing disposition in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 507042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı yabancılara Türkçe öğretiminde Özel yazmanın yazma kaygısına ve yazma eğilimine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli, deneysel modellerden ön test – son test kontrol gruplu modeldir. Araştırmaya 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında İzmir, Dokuz Eylül Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde öğrenim görmekte olan C1 düzeyinde 68 öğrenci katılmıştır. Deney ve kontrol grubu yansız atama yoluyla seçilmiş, 36 öğrenci kontrol 32 öğrenci deney grubunu oluşturmuştur. Ardından dersleri aynı okutman tarafından yürütülen iki sınıftaki öğrencilere“Yazma Eğilimi Ölçeği”ve“Yazma Kaygısı Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda deney grubunun yazma eğilimi ve yazma kaygısı düzeylerinde özel yazma uygulamaları öncesi ve sonrası arasında anlamlı farkın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to evaluation of the effect of private writing on writing anxiety and writing disposition in teaching Turkish as a foreign language. The study was organized as pre-test post-test control group experimental model. In 2016 – 2017 academic year 68 c1 level students from Dokuz Eylül University Language Research and Teaching Center in İzmir participated in the study. To be able to evaluation the experimental and control groups,“Writing Disposition Scale”and“Writing Anxiety Scale”were appliet to student in two class taught by the same teacher, a there was no difference between groups. because of that experimental and control group were chosen randomly. As a result, 36 students in the control group, 32 students in the experimental group. It was indicated that while there is significant difference between the pre-test and post-test results of private writing practices of the experimental group's writing disposition and writing anxiety.