Aktif karbon ile sulu çözeltilerden myclobutanil tarım ilacının adsorpsiyonu
Myclobutani̇l pesti̇ci̇de adsorpti̇on from aqueous soluti̇on by acti̇vated carbon
- Tez No: 507064
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan çalışmada tarımsal üretimde verimin arttırılması ve hastalıkların engellenmesi için kullanılan triazol grubu pestisitlerden bir fungisit olan myclobutanil etken maddesinin sulu çözeltilerden giderimi adsorpsiyon yöntemi ile araştırılmıştır. Adsorbent olarak yüksek oranda giderim sağladığı bilinen ticari aktif karbon kullanılmıştır. Adsorpsiyonu etkileyen en önemli parametrelerden biri olan pH değerleri esas alınarak çalışma yapılmıştır. Bunun için asidik ve bazik pH'larda (pH=3 ve pH=10) adsorpsiyon parametreleri ayrı ayrı çalışılmış ve karşılaştırılmıştır. Adsorpsiyonun Langmuir izotermine uyumlu olduğu belirlenmiş termodinamik hesaplamalardan adsorpsiyonun kendiliğinden ve ekzotermik olarak gerçekleştiği anlaşılmıştır. Ayrıca kinetik çalışmalar sonunda adsorpsiyonun yalancı ikinci derece hız modeline uygun olduğu belirlenmiştir. Deney sonunda elde edilen veriler ve hesaplamalardan elde edilen parametreler yorumlanarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis report one of the triazole group fungicide aktive ingredient myclobutanil which is generally used for increase the agricultural yield and keep the product from diseases, was investigated for removal from aqueous solutions. Adsorption method has been choosen for treatment. Commercial activated carbon was used as adsorbent because it is known with highly removal capacity. Work was done on the basis of pH which is the most important parameter that affects adsorption mechanism. On this purpose acidic and alkaline pH values (pH=3 and pH=10) was worked separetely and compared. It has been determined that adsorption is compatible with Langmuir isotherm. It has been understood from the thermodynamic calculations that adsorption occurs spontaneously and exothermically. In addition, kinetic studies have shown that adsorption is compatible with the pseudo second-order velocity model. The data obtained at the end of the experiment and the parameters obtained from the calculations were interpreted and suggested.