Kadınlarda postpartum depresif belirtilerin emzirme öz-yeterliliğine etkisinin incelenmesi
Postpartum depressified writing in women investigation of the effects of self-adequacy
  1. Tez No: 507066
  2. Yazar: ÖZLEM KURNALOĞLU AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMNUN SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, kadınlarda postpartum depresif belirtilerin emzirme öz-yeterliliğine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, İstanbul da özel bir hastanenin çocuk hastalıkları polikliniği ve kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinde 01.10.2016-01.04.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu postpartum 4-12 haftalarında olan ve bebeklerini rutin sağlık kontrolünü yaptırmak amacıyla çocuk hastalıkları polikliniğine başvuran anneler ve kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine gelen 150 anne oluşturmuştur. Veriler, kişisel bilgi formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Postpartum Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği ile yüz yüze görüşülerek araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to investigate the effect of postpartum depressive symptoms on breastfeeding self-efficacy in women.The research was carried out between 01.10.2016 - 01.04.2017 in the policlinic of pediatric diseases and policlinics of gynecology in a private hospital in Istanbul.The sample group of the study consisted of 150 mothers who attended the Pediatrics Polyclinic to have routine health check-ups at the postpartum 4-12 weeks, and the policlinics of the Obstetrics and Gynecology Department for their routine health check-up.