Şeker pancarında tohumla taşınan phoma sp.'ye karşı bazı fungisitlerin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficacy of some fungicides on seed borne phoma sp. of sugar beet
- Tez No: 507070
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada şeker pancarında tohumla taşınan Phoma betae'ya karşı bazı fungisitlerin in vitro ve in vivo koşullarda etkinliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda in vitro koşullarda prochloraz etmenin misel gelişimini 10 µg/ml, thiram, difenoconazole, ve prothioconazole+difenoconazole ise 50 µg/ml konsantrasyonda tamamen engellemiştir. İprodione, difenoconazole, fludioxonil, prochloraz, pyraclostrobin+triticonazole ve propiconazole+difenoconazole'ün EC50 değerinin 1 µg/ml'nin altında olduğu tespit edilmiştir. Pyraclostrobin+triticonazole'ün EC50 değeri 0.082 µg/ml olmasına rağmen misel gelişimini 50 µg/ml konsantrasyonda tamamen engelleyememiştir. Blotter testleri ve saksı denemelerinde 3 farklı tohum grubu kullanılmıştır. Bunlar; enfeksiyon oranının düşük olduğu düşünülen açık renkli tohumlar, enfeksiyon oranının yüksek olduğu düşünülen koyu renkli tohumlar ve yapay inokulasyon yapılan tohumlardır. Nemli hücrelerde yapılan çimlendirme denemelerinde iprodione, prochloraz ve fludioxonil'in tohum üzerinde hastalık etmeninin gelişimini engellemede en etkili fungisitler olduğu belirlenmiştir. Saksılarda yapılan denemelerde farklı tohum gruplarında fungisitlerin etkilerinin farklılık gösterdiği, ancak thiram, captan, fludioxonil'in hastalığı engellemede öne çıktığı görülmüştür. Yapay inokulasyon yapılan tohumlar ile kurulan tarla denemelerinde erken dönemde bazı fungisitlerin hastalık oranını düşürdüğü belirlenmiş olsa da ilerleyen dönemlerde hastalık oranına önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determination of the effects of some fungicides on sugar beet seed borne pathogen, Phoma betae in vitro and in vivo. Prochloraz at 10 µg/ml, and thiram, difenoconazole and prothioconazole+difenoconazole at 50 µg/ml were inhibited the mycelial growth of the fungus in vitro. EC50 values of iprodione, difenoconazole, fludioxonil, prochloraz pyraclostrobin+triticonazole and propiconazole+difenoconazole were under 1 µg/ml. Inspite of 0.082 µg/ml EC50 value, pyraclostrobin+triticonazole could not inhibit the mycelial growth totally at 50 µg/ml concentration. Three different seeds were used in blotter and pot tests. These are light brown seeds that assumed as contaminated with low infection rate, dark brown seeds that assumed as contaminated with high infection rate and seeds that artificially inoculated with P. betae picniospores. In blotter tests, iprodione, prochloraz, and fludioxonil were the most effective fungicides against the growth of fungus on seeds. In pot tests, effects of the fungicides were not stable on different seed groups, but thiram, captan fludioxonil were in the front in respect of inhibition of the disease. In field trials, artificially inoculated seeds were used. Some of the fungicides decreased the diseases incidence by the seed treatment in early stages of sugar beet, but after that they lost their effectiveness by the time.