Parkinson hastalığında re-emergent tremor
Re-emergent-tremor in parkinson's disease
- Tez No: 507069
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Parkinson hastalığı(PH) klinik olarak istirahat tremoru, dişli çark rijiditesi, bradikinezi ve postural reflekslerde bozulma ile karakterize progresif bir bozukluktur. Kardinal belirti ve bulguların oluşturduğu klinik tabloya göre tanı konulur. PH'ye özgü bir muayene bulgusu olan re-emergent tremor(re-t) kollar öne doğru uzatıldıktan bir süre sonra ortaya çıkan bir çeşit postural tremordur. Frekansının ve şiddetinin özellikleri PH'de görülen istirahat tremoru ile benzer özelliktedir. Çalışmamızda polikliniğimize başvuran Parkinson hastalarında re-t görülme sıklığı, latansı, re-t olan hastalarda motor ve nonmotor semptomların şiddeti ve re-t olmayan hastalarla fark olup olmadığının araştırılması planlanmıştır. Ayrıca hastaların nöropsikiyatrik testler aracılığıyla kognitif fonksiyon ile duygudurumlarının değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Queen Square Beyin Bankası tanı kriterlerine göre tanı almış 72 Parkinson hastası dâhil edilmiş ve hastaların 17 tanesinde re-t saptanmıştır. Tüm hastalara Hoehn–Yahr (H&Y) evrelemesi, Hareket Bozuklukları Derneği Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeği (HBD BPHDÖ), Nonmotor Semptomlar Skalası (NMSS), Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOCA) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) uygulanmıştır. Re-t olan ve olmayan hastalar yaş ve cinsiyet dağılımı açısından homojen alınmıştır. HBD BPHDÖ'nün her bir alt bölümü için yapılan istatistiksel analizler sonucunda; re-t'nin, günlük işlevler, motor ve kognitif fonksiyonlar ile duygudurumu etkilemediği tespit edilmiş,nonmotor semptomları sorgulamak için uygulanan NMSS ölçeğinde de benzer şekilde iki grup arasında bir fark olmadığı saptanmıştır. Kognitif fonksiyonları değerlendirmek için kullanılan MOCA testi ile duygudurum değerlendirmek için kullanılan GDÖ'de benzer şekilde anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease(PD) is a progressive neurodegenerative disorder characterized by clinically resting tremor, rigidity, bradykinesia, and deterioration in postural reflexes. Diagnosis is made according to the clinical presentation of cardinal signs and symptoms. Re-emergent (re-t) is a kind of postural tremor that develops after a long time when arms are extended to the front, which is a unique examination of PD. The characteristics of frequency and severity are similar to resting tremor seen in PD. This study included 72 Parkinson's patients diagnosed according to Queen Square Brain Bank diagnostic criteria. Re-emergent tremor was detected in 17 of these patients. A neurological examination was performed on all cases. Hoehn Yahr Scale (H&Y), Movement Disorder Society-Sponsored Revision of the Unified Parkinson's Disease Rating Scale (MDS-UPDRS), Parkinson's Disease Nonmotor Symptoms Scale (NMSS), The Montreal Cognitive Assessment (MOCA) and Geriatric Depression Scale (GDS) were performed all patients. As a result of statistical analyzes for each subdivision of MDS-UPDRS; it was determined that daily activities, motor functions, cognitive functions and mood were not affected by the presence of re-t. In the NMSS used for questioning nonmotor symptoms, it was also found that there was no difference between the groups. The MOCA used to assess cognitive functions and the GDS used to assess mood did not reveal any significant differences between the groups too.