Tip 1 diyabet oluşturulmuş sıçanlarda Lavandula stoechas Linne subsp. stoechas (karabaş otu) esansiyel yağının oksidan ve antioksidan sistemler üzerine etkisi
Effects of Lavandula stoechas Linne subsp. stoechas essential oils on oxidan and anti-oxidan systems in streptozotocin-induced type I diabetic rats
  1. Tez No: 507087
  2. Yazar: MERVE GÜLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, tek doz streptozotocin ile tip I diyabet oluşturulmuş sıçanlarda, Lavandula stoechas subsp. stoechas esansiyel yağının, kan glikozuna, oksidan ve antioksidan sistemler üzerine etkisi araştırıldı. 40 adet Wistar türü erkek sıçanlar rastgele kendi aralarında, Kontrol (K), Kontrol + L. stoechas yağı (K+LSY), Diyabet (D), Diyabet + L. stoechas yağı (D+LSY) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Sıçanlara 20 gün süre boyunca intraperitonel enjeksiyon ile L. stoechas yağı verildi. Çalışmanın sonucunda, K+LSY grubunda K grubuna göre trigliserit, total kolesterol ve doku MDA düzeylerinde anlamlı bir azalma, plazma GPX, paraoksanaz ve arilesteraz enzim aktivilerinde de artma tespit edildi. D+LSY grubu D grubu ile karşılaştırıldığında ise kan glikoz, total kolesterol, trigliserit ve doku MDA düzeylerinde anlamlı bir azalma, serum insülin, HDL-K, plazma SOD, paraoksanaz ve arilesteraz enzim aktivilerinde de artma tespit edildi. Sonuç olarak, Lavandula stoechas subsp. stoechas esansiyel yağının, antihiperglisemik, antihiperlipidemik ve antioksidan etki gösterdiği, tip I diyabette oluşan oksidatif strese karşı korumada ve/veya önlemede tedaviye ek olarak kullanılmasının yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of Lavandula stoechas subsp. stoechas essential oil on blood glucose, oxidan and antioxidan systems in one dose stz-induced Type I diabetic rats were investigated. Forty Wistar male rats randomly divided into four groups: control (K), control + L. stoechas oil (K+LSY), Diabetes (D), Diyabetes + L. stoechas oil (D + LSY). After the induction of diabetes, L. stoechas oil was injected to rats intraperitoneally for twenty days. At the end of the studies, trigliseride, total cholesterol and tissue MDA levels were decreased and plasma GPX, paraoxanase (PON1) and arilesterase (ARE) enzyme activities were increased in the K+LSY group compared to the K group. Blood glucose, total cholesterole, trigliseride, tissue MDA levels were decreased and serum insulin, HDL-K, plasma SOD, paraoxanase (PON1), arilesterase (ARE) enzyme activities were increased in the D+LYS group compared to the D group. We conclude that Lavandula stoechas subsp. stoechas oil has antihyperglysemic, antihyperlipidemic and antioxidan effects and also could have use as a protective and/or therapeutic agent against oxidative stress in Type 1 Diabetes in addition to treatment.