Tip-1 ve tip-2 diyabet oluşturulmuş sıçanlarda hiperglisemi üzerine çam ve acı badem yağlarının etkileri
The effects of pine and bitter almond oils on hyperglycemia in type-1 and type-2 diabetes induced rats
- Tez No: 334638
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda acı badem ve çam yağının kas, karaciğer, böbrek, beyin ve kan dokusundaki bazı biyokimyasal parametreler ile hiperglisemi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmada 78 adet sıçan kullanıldı. Bu sıçanlara düşük ve yüksek doz streptozotosin verilerek deneysel Tip-1 ve Tip-2 diyabet oluşturuldu. Daha sonra bu sıçanlar rastgele 7 gruba dağıtıldı: Diyabet olmayan kontrol, STZ-Diyabet Tip-1, STZ-Diyabet Tip-1+Acı Badem, STZ-Diyabet Tip-1+Çam Yağı ve STZ-Diyabet Tip-2, STZ-Diyabet Tip-2+Acı Badem, STZ-Diyabet Tip-2+Çam Yağı. Diyabet oluşumu belirlendikten sonra, 2 ay boyunca acı badem ile çam yağı intraperitoneal olarak uygulandı ve hedef dokularda lipit peroksidasyon, indirgenmiş glutatyon, lipofilik vitamin, kolesterol, sterol, yağ asidi ve hiperglisemi üzerindeki etkileri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the effects of bitter almond and pine oil on the some biochemical parameters and hyperglycemia in the muscle, liver, kidney, brain and blood tissues of streptozotocin-induced diabetic rats. For this purpose, total 78 Wistar rats were used in this study. Experimental type-1 and type-2 diabetes has been created via low and high dose streptozotocin given to these rats. After, these rats were randomly divided to seven groups: Nondiabetic control, STZ-Diabetes type-1, STZ-Diabetes type-1+Bitter Almond, STZ-Diabetes type-1+Pine Oil and STZ-Diabetes type-2, STZ-Diabetes type-2+Bitter Almond, STZ-Diabetes type-2+Pine Oil. After determining the occurrence of diabetes, bitter almond and pine oil were intraperitoneally administered for two months, and the effects were measured on the lipid peroxidation, reduced glutathione, lipophylic vitamins, cholesterol, sterols, fatty acids and hyperglycemia in the target tissues.