Streptozotosin ile tip 1 diyabet oluşturulan sıçanlarda moringa oleifera yağ ekstresinin serum asprosin düzeyine etkisi
The effect of moringa oleiferafat extract on serum asprosin level in streptozotocin-induced type-1 diabetes
  1. Tez No: 691870
  2. Yazar: SEVİL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmadaSTZ (50 mg/kg) ile deneysel olarak Tip 1 diyabet oluşturulmuş sıçanlarda MO yağ özütü uygulamasının serum asprosin, glukoz, insülin düzeyleri ile insülin direnci (HOMA-IR) ve β hücre (HOMA-β) fonksiyonu indeksleri üzerindeki etkisi araştırıldı. 32 adet yetişkinerkek sıçan eşit 4 gruba ayrıldı. Kontrol (K), Moringaoleifera(MO), diyabet (D) ve diyabet+Moringaoleifera(DMO). MO ve DMOgrubunda bulunan sıçanlar gastrikgavajkullanılarak 21 gün süreyle 200 mg/kg/gün dozunda MO yağ özütü verildi. MO ve DMO gruplarında yer alan sıçanlarda MO yağ özütü 21 gün boyunca gastrikgavaj yolu ile verildi.Sıçanlardan 0 ve 21. günlerde kan örnekleri alındı ve serum asprosin, glukoz ve insülin düzeyleri ölçüldü, HOMA-IR ve HOMA-β değerleri hesaplandı. Serum asprosindüzeyi (ng/ml) 0 ve 21.
Özet (Çeviri)
In this study effects of MO oil extract application on serum asprosin, glucose, insulin levels and insulin resistance (HOMA-IR) and β cell (HOMA-β) function indexes wereexamined in rats with Type 1 diabetes mellitus which was experimentally induced with STZ (50 mg/kg). Before the experiment,4 groups (8 rats in each group) were formed as control (K), Moringa oleifera(MO), diabetes (D) and diabetes+Moringa oleifera(DMO). The rats in the MO and DMO groups were given 200 mg/kg/day MO oil extract for 21 days by using gastric gavage.Blood samples were takenon days 0 and 21. Asprosin, glucose and insulin levels were measured in serum samples, and HOMA-IR and HOMA-β values were calculated.