Karides (Penaeus sp.) anaçlarının olgunlaştırılması ve yumurta alım teknikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 50719
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
m ÖZET KARİDES (PENAEUS SP) ANAÇLARININ OLGUNLAŞTIRILMASI VE YUMURTA ALIM TEKNİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR. AKARSU, Gökhan Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Bölümü Tez Yöneticisi, Doç. Dr. Osman Özden Temmuz 1996, 57 sayfa Bu çalışmada; son yıllarda önemi giderek artan karides (Penaeus sp) türleri anaçlarının doğal yumurtlama dönemi dışında olgunlaşhnlarak yumurta alınması üzerinde araştırmalarda bulunulmuştur. Çalışma Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde bulunan Palmar Su Ürünleri Endüstrisi A.Ş. Karides üretim çiftliğinde yapılmıştır. Deneme için olgun olmayan karidesler doğadan Mart ayında temin edilmiştir.Bu karideslere olgunlaştırma yöntemi uygulanarak gelişmeleri 30 gün boyunca izlenmiştir. Sonuç' ta 17 dişi karidesten 3 tanesi tam olgunlaşmış, %70 oranında yumurtlama gerçekleşmiş ve %60 oranında yumurtadan çıkış sağlanmış. Ayrıca ağırlık ölçümünde, olgun karideslerin ovaryum ağırlığı canlı ağırlığın %9-lCTu geldiği tespit edilmiştir. Penaeus japonicus*\m P. kerathurus "a göre olgunlaşmaya daha iyi cevap verdiği bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Karides, Olgunlaştırma, Yumurta alımı,, Göz kesme, Çiftleşme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RESEARCHES ON MATURATION OF KROODSTOCK(PENAEVS SP) AND THEIR SPAWNING TECHNIQUES AKARSU, Gökhan MSC in Aquaculture Eng. Supervisor; Assoc. Prof. Dr. Osman Özden July 1996, 57 pages In this study, the broodstock of shrimp species {Penaeus sp) which has an impotance increasing by the years has been examinated that their spawning by maturation at the out of natural spawning period. The study has been made at Palmar Su Ürünleri Endüstrisi A.Ş. shrimp production farm which is Antalya, Manavgat, Gündogdu village. The broodstock for the research which was unmaturated has been collected from the nature in March. Their devolopment has been observed by apph/cation of the maturation method during the 30 days. Three of the 17 female shrimps compleûy has maturated, spawning has been at the rate of 70% and hatching has been at the rate of 60° a On the other hand, at the weight mesurament it has found mat ovary weight of the maturated shrimps is 9-10% of body weight. It has olso found that P.japonicııs is more convenient man P. kerathurus abaut maturation. Key words : Shrimps,Maturation, spawning, eyestalk oblation, mating