Menemen Ovasında tuzlu drenaj sularının sulamada kullanımı ve bu suların sulamaya uygunluğunun incelenmesi
- Tez No: 50720
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERİT DORSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
IV ÖZET MENEMEN OVASINDA TUZLU DRENAJ SULARININ SULAMADA KULLANIMI VE BU SULARIN SULAMAYA UYGUNLU?UNUN İNCELENMESİ AÇIL, Beliz Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Tez Yöneticisi ; Doç.Dr. Ferit Dorsan Mart 1996, 49 sayfa. Türkiye'nin özellikle batı bölgelerinde son yıllarda hüküm süren kuraklık sonucu tuzlu drenaj sularının sulamada kullanıldığı bilinmektedir. Bu çalışmada Menenem Ovasında tuzlu drenaj sularının sulamada kullanılması ile ilgili olarak son yıllarda yapılmış araştırmalar incelenerek sorunun boyutları ve çözüm yollan belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada tuzlu drenaj sularının sulamada kullanılması ile ilgili Dünya'da ve Türkiye'de yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Bölgede tuzlu drenaj sularının sulamada kullanılmasında uygun stratejiler kullanıldığı takdirde hem ek sulama suyu kaynağı yaratılabileceği hem de toprakta tuz dengesinin kontrol edilebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : Sulama suyu kalitesi, drenaj sulan, tuzlu drenaj suları, tuzluluk, sodyumluluk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE USAGE and POTENTIAL OF SALINE DRAINAGE WATER REUSE IN IRRIGATION IN MENEMEN PLAIN AÇIL, Beliz MSc in Department of the Irrigation and Agricultural Structures Supervisor: Doç.Dr. Ferit Dorsan March 1996. 49 pages. The aim of this study was to investigate the recent advances on saline drainage water reuse for irrigation. It is well known that the saline drainage water widely used in irrigation schemes because of the continous drought climatic conditions which were effective in the Western regions of Turkey. In the study, the recent researches have been investigated in order to determine the dimension and the solution of drainage water reuse problems in Menemen plain. It has been concluded that, the reuse of drainage waters with suitable strategies could create additional irrigation water resource for the Menemen irrigation scheme. Keywords : Quality of Irrigation water, drainage water, saline water, salty drainage water, salinity, alkalinity