Marmara bölgesi Clupeonella (Teleostei: Clupeidae) popülasyonlarının genetik ilişkilerinin DNA barkodlama yöntemi ile incelenmesi
Investigation of genetic relationships of Clupeonella (Teleostei: Clupeidae) populations in the Marmara region by DNA barcoding method
  1. Tez No: 507191
  2. Yazar: KEMAL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT ÖZULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Marmara Bölgesi'nde dağılım gösteren Clupeonella cinsinin genetik ve morfolojik tanımlamalarının gerçekleştirilmesinde DNA barkodlama yöntemi, morfolojik ve meristik karakterlerden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında Marmara Bölgesi'nden beş farklı gölden elde edilen bireylerin DNA barkodlama yöntemi ile tür içi ve türler arası genetik uzaklıklarının hesaplanması gerçekleştirilerek morfolojik ve meristik karakterlerle karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada DNA barkodlama yapılabilmesi için Terkos Baraj Gölü, Büyükçekmece Baraj Gölü, Küçükçekmece Lagünü ve Sapanca Gölü'nde yaşayan Clupeonella popülasyonlarından sade ağlarla canlı bireyler elde edilmiştir. Ayrıca morfolojik incelemelerde bu popülasyonlara ait daha önceki yıllarda toplanmış müze örneklerinden de yararlanılmıştır. Apolyont Gölü'nden canlı Clupeonella bireyi elde edilemediği için Apolyont Gölü popülasyonu üzerindeki incelemeler sadece müze örnekleri üzerinden yapılabilmiştir. Çalışma sonucunda Terkos Gölü, Büyükçekmece Gölü, Küçükçekmece Lagünü ve Sapanca Gölü'nden yaşayan Clupeonella populasyonlarının birbirleri arasındaki genetik uzaklıkları ile morfolojik ve meristik karakterlerinde görülen benzerlik ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Bu dört bölgeden elde edilen bireyler Clupeonella cultriventris olarak tayin edilmiştir. Apolyont Gölü'nde yaşadığı bilinen Clupeonella popülasyonu morfolojik ve meristik karakterlerine göre değerlendirildiğinde, Neu tarafından 1934 yılında Clupeonella muhlisi adı ile farklı bir Clupeonella türü olarak yapılan tanımlamanın geçerli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic and morphological characterization of Clupeonella genus distributed in the Marmara region was made by DNA barcoding method and morphological and meristic characters. Within the scope of the study, five different freshwater lakes were selected from the Marmara region and the genetic distances between in species and species to species were calculated by DNA barcoding method of the individuals obtained from these regions and compared with morphological and meristic characteristics. In the study, live individuals were obtained from Clupeonella populations living in Terkos Dam Lake, Büyükçekmece Dam Lake, Küçükçekmece Lagoon and Lake Sapanca. Morphological studies have also benefited from museum samples of these populations collected in previous years. Since no live Clupeonella individual could be obtained from Lake Apolyont, the observations on the Apolyont Lake Clupeonella population could only be made on museum samples. As a result of the study, the similarities and differences in the genetic distances and morphological and meristic characteristics of Clupeonella populations of Terkos, Büyükçekmece, Sapanca lakes and Küçükçekmece lagoon were evaluated. The individual could not be obtained from the Apolyont lake for genetic analyses. Only morphological and meristic characterization has been made. Individuals from four other areas where land studies were conducted were identified as Clupeonella cultriventris. It is concluded that the Clupeonella population thought to have lived in the lake could represent a different species when evaluated according to morphological and meristic characteristics. When the population of Clupeonella known to live on Apolyont Lake was evaluated according to the morphological and meristic characteristics, it was concluded that the definition made by Neu in 1934 as a Clupeonella species with the name of Clupeonella muhlisi is valid.