Risk assessment and accident forecasting for an underground coal mine
Bir yer altı kömür madeni için risk değerlendirmesi ve kaza tahmini
- Tez No: 507192
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Accidents, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de kömür madeni kazaları sıkça karşılaşılan bir problem olup insan ve para kaybına sebep olur. Bu kazaları önlemek için, her bir madene özgü tehlikeler ve riskler, hem risk puanları sıralanarak hem de gelecekteki kaza eğilimleri için istatistiksel bir model oluşturarak değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessesei'ne ait geçmiş kaza kayıtları kullanılmıştır. Risk skorlama modeli, Fine-Kinney risk skoru denklemine dayalı Riskex Risk Puanı Hesaplayıcısı kullanılarak oluşturulmuştur. Kaza sayıları tahmininde ise, Minitab 17 yazılımının yardımı ile çoklu doğrusal regresyon ve zaman serisi analiz teknikleri kullanılmıştır. Türkiye Taşkömürü Kurumu İş Sağlığı, Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığından alınan veriler kayıt altına alınan her bir kaza için kaza tipi, kaza yeri, iş vardiyası, kazalının işi, etkilenen beden kısmı, yaş ve deneyim gibi bilgiler içermektedir. İlk olarak, Fine-Kinney yöntemini kullanarak bahsedilen yedi kategorinin her biri için risk skorları bulunmuş ve her bir kaza tipi, kaza yeri, vardiya, iş, kaza geçirdikten sonra etkilenen beden kısmı, yaş grubu ve deneyim süresinin göreceli ciddiyetini bulmak için puanlanan riskler sıralanmıştır. İkinci olarak, gelecekte beklenen kaza sayısı çoklu doğrusal regresyon ve zaman serileri analizi yöntemleriyle tahmin edilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon gerçekleştirerek, tüvenan kömür üretimi, toplam galeri ilerlemesi, toplam işçi sayısı, patlayıcı tüketimi ve toplam direk sarfiyatının kaza sayısını nasıl etkilediğini gözlemlemek amaçlanmıştır. Zaman serileri analizi ile iş sağlığı ve güvenliği yöneticilerine güvenlik önlemlerinin performansının izlenmesinde fayda sağlayacağı düşünülen gelecekte beklenen kaza sayısı belirlenmiştir. Rassal değişken olarak sadece aylık kaza sayılarını kullanan zaman serisi modelinin doğrusal regresyondan daha güvenilir ve kullanışlı olduğu bulunmuştur. Araştırma bulguları, doğruluk değerleri açısından değerlendirmenin yapıldığı durumlarda, hareketli ortalama modelinin en uygun model olduğunu ortaya koymuştur. Ancak uzun vadeli tahmin ufku gerektiğinde kuadratik eğilim modeli tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, underground coal mine accidents are commonly faced problems and cause loss of lives and money. In order to prevent these accidents, the hazards and risks specific to each mine should be assessed by both ordering the risk scores and building a statistical model for the future trend of accidents. In this study, past accident records of Üzülmez District of Turkish Hard Coal Enterprises is utilized. The risk scoring model is built by using Riskex Risk Score Calculator based on Fine-Kinney risk score equation. In accident forecasting, multiple linear regression and time series analysis techniques are utilized by the aid of the Minitab 17 software. The data taken from Turkish Hard Coal Enterprises the Department of Labor Health, Safety and Education includes accident type, location, work shift, job, affected body part, age and experience for each recorded accident. Firstly, the scores of the risk of those seven category is found by utilizing Fine-Kinney method and the risks of each accident type, accident location, shift, job, body part affected after having an accident, age group and experience duration are ordered in order to find the relative seriousness of them. Secondly, expected number of accidents in future is forecasted with the aid of multiple linear regression and time series analysis. By performing multiple linear regression it is aimed to observe how the variables like raw coal production, total gallery advance, total number of workers, explosive consumption, and timber consumption effect number of accidents. By time series analysis, the number of accidents expected in future is determined which is thought to provide benefits to occupational health and safety managers in monitoring the performance of safety precautions. Time series model is found to be more reliable and practicable than multiple linear regression which uses just the monthly number of accidents as random variable. Research findings revealed that moving average time series model is the best fit model when the evaluation is made in terms of calculated accuracy values. However, quadratic trend model should be preferred when long term forecast horizon is needed.