Siyah alaca inek sütlerinde mastitis indikatörü olarak kullanılan bazı özellikler arası ilişkiler
Relationship between some traits used as mastitis indicators in holstein cows' milk
  1. Tez No: 507217
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Zooloji, Engineering Sciences, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma mastitisin ineklerde sütte Somatik Hücre Sayısı (SHS), elektriksel iletkenlik (Eİ), pH , ilk sağım süt sıcaklığı ve süt yoğunluğu üzerine etkileşimlerini tespit etmek için yürütülmüştür. Mevcut çalışmanın hayvan materyalini benzer yaş ve laktasyondaki mastitisli olan ve mastitisli olmayan siyah alaca inekler oluşturmuştur. Mastitis hastalığının sütte değişen parametrelerden SHS, elektriksel iletkenlik (Eİ), yoğunluk, pH ve ilk sağım süt sıcaklığı değerleri ölçülmüştür. Çalışmanın sonunda mastitis hastalığının sütün SHS ve pH'sı ile yüksek derecede ilişkili (korelasyon katsayılarının sırasıyla r=0,633; r=0,570) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sağlıklı grupta SHS ile diğer parametreler arasında istatistik açıdan anlamlı bir ilişki olmadığı gözlenirken; mastitisli grupta SHS ile diğer özellikler arasında çok önemli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to identify the relations between Somatic cell count (SCC), milk temperature, milk pH and milk density in mastitic and non-mastitic Holstein Friesian cows. The animal material of the study was mastitic and non-mastitic Black and White cows which similar age and lactation number. SCC, electrical conductivity (EC), milk density, pH of milk and milk temperature parameters which changing with mastitis in milk were measured. At the end of the study, it was defined that the mastitic milk was highly corelated with SCC and pH of milk (r=0,633; r=0,570 respectively). While in healthy group (non-mastitic), there wasn't any correlation between the SCC and the other parameters; but in the mastitic group, it was found that there was significant correlations statistically between SCC and other parameters.