Adana entansif süt sığırcılığı işletmelerinde yetiştirilen saf ve melez siyah alaca inek sütlerinde somatik hücre sayısına etki eden faktörler ve mastitis ile ilişkisi
Factors effective at somatic cell count (SCC) in the milk of black and white cows kept in intensive dairy farms at Adana province and their relationships with mastitis
  1. Tez No: 95564
  2. Yazar: SERAP GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Adana'da entansif süt sığırcılığı işletmelerinde yetiştirilen Siyah Alaca inek sütlerinde Somatik Hücre Sayısı (SHS) üzerine işletme, laktasyon sırası, lob ve tezi kan parametrelerinin etkisinin belirlenmesi amacıyla kurulmuştur. Bu amaçla sürü büyüklüğü göz önüne alınarak 3 işletme seçilmiştir. Haziran 1996 ile Temmuz 1997 arasında işletmelerin akşam sağımlarında meme lobu süt örnekleri alınmıştır. İnekler laktasyon sıralarına göre 3 gruba dağıtılmışlardır. Birinci grup birinci ve ikinci laktasyonunda olan ineklerden, ikinci grup üç ve dördüncü laktasyonunda olan ineklerden ve üçüncü grup da beşinci ve daha sonraki laktasyonlarında olan ineklerden oluşmaktadır. Somatik hücre sayımı Fossomatic 90 adlı sayım cihazı ile yapılmıştır. Aylık SHS, bağımsız tesadüfi hatadan kaynaklanan heterojenliği minimize etmek için logaritnük transformasyon yapılmıştır. SHS ve süt verimi tekrarlanan deneme planı modelinde, ANOVA ile analiz edilmiş, transferrin genotipleri dağılımı ise Khi-kare testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of herd, parity, quarter and some blood parameters on Somatic Cell Count (SCC) in Black and White cow milk at Adana province. For this purpose, three intensive dairy farms were selected considering herd size. Quarter milk samples and milk weights were collected at the evening milking, monthly from June 1996 through July 1997. Cows were separated into three groups according to the parity. First group was in first and second lactation, second group was in third and forth lactation and third one was in fifth or greater parity. Somatic Cell Counts were determined by Fossomatic 90 apparatus. The monthly SCC were transformed to log scale to minimise heterogeneity of variance of their independent random residual effects. The SCC and milk yield were analysed with repeated measure ANOVA procedure and transferrin genotypes were tested by Khi-square.