Farklı tür sütlerden üretilen torba (süzme) yoğurtlarda element içeriğinin belirlenmesi
The determination of the element content in concentrated (torba) yoghurts produced from different types of milk
  1. Tez No: 202759
  2. Yazar: HASAN ŞANAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalısmada inek (Siyah Alaca), koyun (vesi) ve keçi (Sami) sütlerinde, bu sütlerden üretilen yogurt ve torba yogurtlarda, torba yogurt üretiminde bir yan ürün olan serumda kimyasal nitelikler ile esansiyel ve esansiyel olmayan 26 element belirlenmistir. Mikrodalga sistemde yas yakma teknigi kullanılarak hazırlanan örneklerde elementler ndüktif Eslesmis Plazma Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) ile tespit edilmistir. nek, koyun ve keçi torba yogurtlarında esansiyel elementlerin ortalama miktarları (ppm) sırasıyla; Ca 1060, 1807, 1231; Na 373, 785, 483; K 1527, 1707, 1894; P 1639, 2180, 1728; Mg 425, 478, 467; Co 0.28, 0.36, 0.16; Cr 1.21, 1.32, 1.26; Cu 0.24, 0.83, 0.38; Fe 0.45, 0.59, 0.41; Mn 0.29, 0.24, 0.29; Mo 1.42, 0.84, 0.88 olarak belirlenmistir. Esansiyel olmayan elementler ise inek, koyun ve keçi torba yogurtlarında sırasıyla; Ag 0.32, 0.67, 0.71; Al 6.73, 7.60, 7.18; B 23.26, 10.59, 11.64; Ba tanımlanamadı, 0.37, tanımlanamadı; Be 0.06, 0.12, 0.04; Cd 0.18, 0.18, 0.19; Ni 2.72, 2.32, 2.31; Pb 3.21, 4.13, 3.70; Sb 2.31, 2.12, 2.57; Ti 0.46, 0.23, 0.19; TI 7.18, 7.17, 7.37 ve V 1.30, 1.34, 1.42 ppm olarak tespit edilmistir. Analiz edilen örnekler arasında keçi sütü, yogurdu, torba yogurdu ve serumu en yüksek miktarda K elementini içermistir. Ca, Na, P, Mg ve Co esansiyel elementleri de koyun torba yogurdunda en fazla seviyede belirlenmistir. Mikro elementlerden B tüm torba yogurtlarda en yüksek miktarda çıkmıstır. Ba elementi ise inek ve keçi torba yogurtlarında tanımlanamamıstır.
Özet (Çeviri)
In this study the gross chemical composition as well as the concentration of essential and non-essential 26 elements were determined in cow (Holstein), sheep (Awassi) and goat (Damascus) milks and their products that called as yoghurt, concentrated yoghurt and whey. In samples that were prepared on microwave system. Elements are determined by the analysis with inductively coupled plasma optical emission spectrometer (ICP-OES). The mean levels (ppm) for essential elements of cow, sheep and goat concentrated yoghurt are determined as; Ca 1060, 1807, 1231; Na 373, 785, 483; K 1527, 1707, 1894; P 1639, 2180, 1728; Mg 425, 478, 467; Co 0.28, 0.36, 0.16; Cr 1.21, 1.32, 1.26; Cu 0.24, 0.83, 0.38; Fe 0.45, 0.59, 0.41; Mn 0.29, 0.24, 0.29; Mo 1.42, 0.84, 0.88, respectively. The mean values (ppm) for non- essential elements of cow, sheep and goat concentrated yoghurt are determined as; Ag 0.32, 0.67, 0.71; Al 6.73, 7.60, 7.18; B 23.26, 10.59, 11.64; Ba not detected, 0.37, not detected; Be 0.06, 0.12, 0.04; Cd 0.18, 0.18, 0.19; Ni 2.72, 2.32, 2.31; Pb 3.21, 4.13, 3.70; Sb 2.31, 2.12, 2.57; Ti 0.46, 0.23, 0.19; TI 7.18, 7.17, 7.37 ve V 1.30, 1.34, 1.42, respectively. In the analyzed samples, goat milks and their products that called as yoghurt, concentrated yoghurt and serum showed the highest amounts of K. The levels of Ca, Na, P, Mg and Co essential elements are detected in highest level in sheep concentrated yoghurt. Micro element B is detected in highest level in all concentrated yogurts. Ba element is not detected in cow and goat concentrated yoghurt.