Kaçak elektrik kullanımını önlemek için matematiksel yöntemlerin geliştirilmesi
Development of the mathematical methods for preventing the illegal use of electricity
- Tez No: 507228
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında ülkemizdeki kayıp-kaçak elektriğin durumu incelenerek, kaçak elektrik kullanımını önleme amaçlı matematiksel yöntemler önerilmiştir. Kayıp-kaçak oranları, nedenleri ve bölgelere göre dağılımları çıkarılmış, ülkemizdeki elektrik dağıtım sistemi özetlenmiştir. Kaçak elektriğin önlenebilmesi için aboneyi sayaçtan sonra elde edilen, filtre edilmiş enerjiye yönlendirmek amaçlanmıştır. Sayaçtan önce bulunan elektriğin aboneler tarafından kullanılabilirliği ortadan kaldırılmıştır. Kaotik sinyaller incelenerek sistemlerin modellenmesinde Duffing osilatörü ve harmonik sinyaller kullanılmıştır. Bağımsız bileşen ve deneysel mod ayrışım yöntemleri teorik olarak açıklanmıştır. Son bölümde bu iki yöntem için Matlab kodları verilerek, simulasyonları yapılmıştır. Tez çalışması sonucunda her iki yöntemin de olumlu sonuçlar verdiği ve kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek amacıyla özgün yöntemler olarak kullanılabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mathematical methods are suggested for preventing the illegal use of electricity as considering electricity losses in Turkey. Electricity losses, reasons and their distribution according to the regions are figured out; also the electricity network system is summerized for our country. For preventing the illegal use of electricity it is aimed that consumers are directed to filtered electricity which supplied after the counter. The electricity before counter can not be used by consumers. Duffing oscillator and harmonic signals are used to model the systems having chaotical signals. The different methods, independent component analysis and empirical mode decomposition are explained in theory. Finally the simulations of both methods have been executed by using Matlab software package. According to the results, both methods are quite successful and hence can be used as orginal methods for preventing the illegal using.