OG/AG tesislerinin planlanması için bir yazılım paketi
  1. Tez No: 98294
  2. Yazar: FİLİZ KOÇMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
V % IV % OZET ?? (r Bilgisayarların kullanım alanları büyük bir hızla artmaya devam etmektedir. Hızlı gelişmelere ayak uydurmak için kurulan bir çok sistem, elektrik makinalarında meydana gelen aşırı yüklenmeler ve gerilim düşüklükleri yüzünden hasarlara uğramaktadırlar. Bu durum çalışma ortamında bazı gecikmelere neden olmaktadır. Bu gecikmelerin ortadan kaldırılması, mevcut trafoların ve işletme kablolarının yük değerlerinin düzenli denetlenmesi, çıkabilecek arızaları minimuma indirmek, kaçak usulsüz elektrik kullanımını önlemek ve ileriye dönük her türlü planlamayı yapabilmek için bilgisayarların kullanılması gerekmektedir.“Transformatör merkezi paket programı”elektrik dağıtım şirketleri tarafından abonelere bir bilgisayar vasıtası ile hizmet sunarak enerji taleplerini sağlamak için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
* a SUMMARY The computers are still increasely used in many various field. The most of the developing systems are damaged because of the occuring of the overloading and the voltage drop in electrical machines. This event may cause the deloy in the working environment. So that computers have to be used for the following reasons. Toremove the delays, to check the boding values of the existing transformers and the cables, to decrease possible failure, to avoid illegal usingelectricity, to make future plans.“The compiter program of the transformer station”is prepared to provide the distribution of the electrical energy from the electrical distributer companies to subscribers by using a compiter.