Juniperus oxycedrus, smilax aspera, ganoderma lucidum türlerinden elde edilen ham özütlerin antikanser, antioksidan, antimikrobiyal etkilerinin araştırılması ve biyolojik aktivitelerinin karşılaştırılması
Investigation of anticancer, antioxidant and antimicrobial effects of raw extracts from juniperus oxycedrus, smilax aspera, ganoderma lucidum and comparison of their biological activities
  1. Tez No: 507250
  2. Yazar: SEVGİ OĞUZ AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN SEVİMLİ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde kanser insan hayatını tehdit eden en önemli hastalıklardan biridir. Doğal bitkilerden elde edilen bazı bileşiklerin kanserli hücreler üzerindeki sitotoksik etkisi bilim insanlarının dikkatini bu alan üzerine çekti. Bu çalışmada Juniperus oxycedrus, Smilax aspera, Ganoderma lucidum türlerinden elde edilen özütlerin antikarsinojenik aktiviteleri MCF7 (insan meme adenokarsinoma), A549 (İnsan küçük hücreli akciğer karsinomu), MDAMB231 (insan meme adenokarsinoma), Saos2 (İnsan osteosarkom), Neuro2A (Mus musculus nöroblastoma), NA2B (İnsan nöroblastoma) kanser hücre hatları ve VERO (Afrika yeşil maymun böbreği fibroblastı) normal hücre hattı üzerinde MTT testi ile analiz edildi. Test edilen özütlerden en yüksek sitotoksik aktivite Juniperus oxycedrus tarafından 7,2 g/ml'lik IC50 değeri ile A549 hücre hattına karşı elde edildi. Bunun yanında VERO hücre hattında sitotoksik olmadığı ve bunun sonucunda akciğer karsinomuna karşı ideal bir aday olduğunu gösterdi. Antimikrobiyal etkiler MİK testi ile analiz edildi ve elde edilen sonuçlar bu türlerin potansiyel antimikrobiyal ajan olarak umut vaat ettiğini gösterdi. Bu çalışmada, Juniperus oxycedrus, Smilax aspera, Ganoderma lucidum özütleri 517 nm'de karakteristik absorbsiyona sahip kararlı bir serbest radikal olan DPPH ile radikal süpürme kapasiteleri için tarandı. En yüksek radikal süpürücü aktivite sırasıyla S. aspera (%61), G. lucidum (%50,1) ve J. oxycedrus (47,3) olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Today, cancer is one of the most important diseases that threaten human life. The cytotoxic effect of certain compounds derived from natural plants on cancerous cells has attracted the attention of scientists to this field. In this study, the anticarcinogenic activities of extracts from Juniperus oxycedrus, Smilax aspera and Ganoderma lucidum were investigated for MCF7 (Human, breast, adenocarcinoma), A549 (Human small cell lung carcinoma), MDAMB231 (human, breast, adenocarcinoma) , Saos2 (Human osteosarcoma), Neuro2A (Mus musculus neuroblastoma), NA2B (Mouse neuroblastoma) cancer cells and VERO (African green monkey kidney fibroblast) normal cell lines by using MTT test. The highest cytotoxic activity from the tested extracts was obtained by Juniperus oxycedrus versus A549 cell line with IC50 value of 7,2g/ml. However, it has been shown that extract is not cytotoxic in the high cell viability of the VERO cell line, and as a result it is an ideal candidate for lung carcinoma. Antimicrobial effects were analyzed by MIC test and the results showed that these species are promising as potential antimicrobial agents. In this study, Juniperus oxycedrus, Smilax aspera, Ganoderma lucidum extracts were screened for radical sweeping capacities with DPPH, a stable free radical with characteristic absorption at 517 nm. The highest radical scavenging activity was obtained as S. aspera (61%), G. lucidum (50,1%) and J. oxycedrus (47,3), respectively.