Juniperus oxycedrus subsp oxycedrus bitkisinde kallus kültürlerinin kurulması ve sekonder metabolitlerin incelenmesi
Establishment of callus culture of Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus and secondary metabolite analyze
  1. Tez No: 276094
  2. Yazar: KAAN TİMOÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Juniperus oxycedrus L. bitkisinin nod ve yaprak eksplantlarına çeşitli bitki doku teknikleri uygulanarak kararma sorunun üstesinden gelinmiştir. Böylece in vitro koşullarda kallus üretimi farklı kültür ortamları kullanılarak denenmiştir ve kallus kültürlerinin kurulması sağlanmıştır.Juniperus oxycedrus L. bitkisinin nod ve yaprak eksplantları makro/mikronütrient içerikleri değiştirilmiş Schenk and Hildebrant besin ortamında kültüre edilmişlerdir. Buna ek olarak, ortama eksplantların kararmasını azaltmak için 1000 mg/l aktif karbon ve 100 mg/l askorbik asit eklenmiştir.0.5 mg/l Benzil Amino Pürin (BAP) + 1 mg/l 2,4-diklorofenoksi asetik asit (2,4D) (ortam 5) + 0.5 mg/l Kinetin (KIN) ve 1 mg/l BAP + 1 mg/l 2,4D + 0.5 mg/l KIN (ortam 6) büyüme düzenleyici kombinasyonlarıyla desteklenen modifiye SH ortamında kültüre alınan yaprak ve nod eksplantlarından en etkili kallus teşviki sağlanmıştır. Ayrıca, bu büyüme düzenleyicilerini içeren modifiye SH ortamı, sürgün gelişimini de teşvik etmiştir. En iyi sürgün oluşumu, nod eksplantlarının kültüre edildiği 6. indüksiyon ortamı olan modifiye SH + 1 mg/l BAP + 1 mg/l 2,4-D + 0.5 mg/l Kinetin'de gözlenmiştir.Yetişkin Juniperus oxycedrus L. bitkisinin yaprak ve odun kısımlarından alınan örneklerin kimyasal içerikleri ile kallusların içerikleri kıyaslanmıştır. Kalitatif analiz ile alkaloit, saponozit, flavonoid ve tanen varlığı araştırılmıştır. Sekonder metabolit miktarına bağlı olarak +'dan ++++'ya kadar değerlendirmeler yapılmıştır. Juniperus oxycedrus L. bitkisinin yapraklarının içeriğinde flavonoid (++++), saponozit (+++) ve tanen (++++) varlığı belirlenmiştir. Kallus ve odunsu kısımların fitokimyasal içeriği flavonoid (++++) ve tanen (++++) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nodal and leaf explants of Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus were applied by different plant tissue techniques for overcoming browning problem. Therefore, in vitro callus production was examined by using different culture media and establishment of callus cultures was achieved.Nodal and leaves of Juniperus oxycedrus L. cultured on changing of concentration of micro/macronutrients of modified Schenk and Hildebrant media. In addition, 1000 mg/l active carbon and 100 mg/l ascorbic acid were added to reduce browning of explants.Most effective caulogenesis from leaf and nodal explants cultured on modified SH supplied with two growth regulator combinations; 0.5 mg/l BAP + 1 mg/l 2,4D (medium 5) + 0.5 mg/l KIN and 1 mg/l BAP + 1 mg/l 2,4D + 0.5 mg/l KIN (6. induction medium). Furthermore, shoot regeneration was induced by modified SH medium with these growth regulators. Nodal explants cultured on 6. modified SH medium in which The best shoot formation were observed.The Phytochemical content of leaves and wood samples collected from mature Juniperus oxycedrus L. was compared with the phytochemical chemical content of callus grown in vitro conditions. Qualitative analysis were revealed that alkaloids, flavonoids, saponins, and tannins. Depending on amount of secondary metabolite, it rated from + to ++++. In contents of leaves of Juniperus oxycedrus L. were determined presence of flavonoid (++++), saponin (+++) and tannin (++++). Phytochemical contents of woods and callus were determined as flavonoid (+) and tannin (++++).