Adıyaman il merkezinde 15-49 yaş kadınlarda obezite sıklığı, fiziksel aktivite düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Rate of obesity, level of physical activity and healthy life style behaviors in women between 15-49 years of age in Adiyaman city center
  1. Tez No: 507266
  2. Yazar: TÜRKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA BORLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ADIYAMAN İL MERKEZİNDE 15-49 YAŞ KADINLARDA OBEZİTE SIKLIĞI, FİZİKSEL AKTİVİTE DÜZEYİ VE SAĞLIKLI YAŞAM BİÇİMİ DAVRANIŞLARI TÜRKAN ŞAHİN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Doktora Tezi, Ocak 2018 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Arda BORLU ÖZET Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma Adıyaman il merkezinde yaşayan 15-49 yaş grubu kadınlarda obezite sıklığı, fiziksel aktivite düzeyi ve sağlıklı yaşam davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Adıyaman il merkezindeki 15-49 yaş grubu kadın nüfusu, örneklemi ise evreni bilinen örneklem yöntemi kullanılarak hesaplanmış 1100 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanması için gerekli izinler alınmış olup kadınlara Aile Sağlığı Merkezleri'nde ulaşılmıştır. Verilerin elde edilmesinde anket formu, geçerlik ve güvenirlikleri yapılmış uluslararası fiziksel aktivite ölçeği kısa formu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
RATE OF OBESITY, LEVEL OF PHYSICAL ACTIVITY AND HEALTHY LIFE STYLE BEHAVIORS IN WOMEN BETWEEN 15-49 YEARS OF AGE IN ADIYAMAN CITY CENTER TÜRKAN ŞAHİN Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Public Health PhD Thesis, January 2018 Supervisor: Asst. Prof. Arda BORLU ABSTRACT The aim of this descriptive study is to define the rate of obesity, levels of physical activity and healthy life style behaviors in women between 15-49 years of age living in Adıyaman city center. The population of the study consists of the female population in Adıyaman city center between 15-49 years of age and the sample was made up of 1100 women, calculated by means of sample size calculation for known population. Necessary consents were taken in order to collect the data and the women were contacted through Family Health Centers. The survey form, the international physical activity scale short form with proved validity and reliability and healthy life style behaviors scale II were used in collecting the data.