İlköğretim okulu öğretmenlerinin işledikleri disiplin suçları ve aldıkları disiplin cezaları (Adıyaman ili örneği)
Discipline crime of teachers who in primary schools and the discipline punisments which they take
- Tez No: 190177
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET KONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin işledikleridisiplin suçları ve aldıkları disiplin cezalarının neler olduğunun ortaya konulmasıamaçlanmıştır.Araştırmada, durumun var olduğu şekliyle betimlenmesi amaçlandığından,tarama yöntemi kullanılmıştır. Yapılan işlemlerde kolaylık sağlamak amacıylailköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin işledikleri disiplin suçları ilealdıkları disiplin cezalarına ilişkin veriler benzerlikleri göz önünde bulundurularaksınıflandırılmıştır.Araştırmada aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:Araştırma kapsamındaki, ilköğretim kurumlarında görev yapanöğretmenlerden 2003 yılında 4608 öğretmenden 109'u (% 2,37), 2004 yılında 4409öğretmenden 72'si (% 1,63), 2005 yılında ise 4462 öğretmenden 16'sı (% 0,35)disiplin suçu işlemiştir. Tüm öğretmenlerin disiplin suçu işleme oranlarının üç yıllıkaritmetik ortalaması % 1.45 `tir.İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler en fazla, ?Sendikal eylemler?(% 50,2), en az da ?Göreviyle ilgili çıkar sağlama? (% 0,51) suçunu işlemişlerdir.Öğretmenlerin aldıkları disiplin cezaları arasında ?Aylıktan kesme? (% 42,64)ilk sırayı alırken, ?İstifa etmiş sayılma? (% 1,52) son sırayı almaktadır.Araştırma kapsamındaki 2003-2005 yılları arasında disiplin cezası alan 197öğretmenden 155'i (% 78,68) erkek, 42'si (% 21,32) kadındır.Kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre daha fazla oranda işledikleritek suç ?Kılık kıyafet hükümlerine uymama? (% 7,14) suçudur.Disiplin cezası alan öğretmenlerden, Sınıf Öğretmenleri (% 55,63), TürkçeÖğretmenleri (% 54,55), Sosyal Bilgiler Öğretmenleri (% 66,67), MatematikÖğretmenleri (% 12,5) ve diğer branştaki öğretmenler (% 45) oranlarıyla en fazla?Sendikal eylemler? suçunu işlemişlerdir. Fen ve Teknoloji Öğretmenlerinin ise ençok ?Görev mahallinde belirlenen usul ve esaslara uymama? (% 30) suçunuişledikleri görülmektedir.6-10 yıl kıdem aralığında bulunan öğretmenlerin en fazla (59 kişi), 16-20 yılkıdem aralığında bulunan öğretmenlerin en az (24 kişi) disiplin suçu işleyenöğretmenler olduğu ve tüm kıdem aralıklarındaki öğretmenlerin en fazla işledikleridisiplin suçunun ?Sendikal eylemler? olduğu görülmüştür.Araştırma kapsamında yer alan Adıyaman İli ilköğretim okullarında çalışanöğretmenlerden, disiplin suçu işleyip disiplin cezası alan 197 kişiden 125'i (% 63,45)Eğitim Fakültesi, 24'ü (% 12,18) Diğer Fakülteler, 29'u (% 14,72) Eğitim YüksekOkulu, 18'i (% 9,14) Eğitim Enstitüsü ve 1 (% 0,51)'inin de Öğretmen Okulumezunu olduğu görülmüştür.2003-2005 yıları arasında disiplin cezası alan 197 kişiden 33'ünün (% 16,75)daha önceden ödül aldığı, 164'ünün (% 83,25) ise önceden herhangi bir ödülalmadığı tespit edilmiştir.2003-2005 yıları arasında disiplin cezası alan 197 kişiden 113'ü (% 57,37)daha önceden de disiplin suçu işlemişken, 84'ünün (% 42,63) ise daha öncedenherhangi bir disiplin suçunu işlemediği görülmüştür.2003-2005 yılları arasında toplam 2198 gündüzlü okuldan 176 (% 8,00)öğretmen disiplin suçu işlerken, toplam 28 yatılı okuldan 21 (% 75) öğretmendisiplin suçu işlemiştir. Toplam olarak 2217 okuldan 197 (% 8,88) öğretmen disiplinsuçu işlemiştir.Disiplin suçu işleyen 197 öğretmenden, 104'ünün il merkezinde, 14'ünün ilçemerkezinde ve 79'unun köylerde görev yaptığı görülmüştür. Disiplin suçu işlemeoranı, il merkezindeki ilköğretim okullarında % 88,14 ile en yüksek, köylerde ise %4,10 ile en düşük seviyede gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, ıt has been aimed at the committed discipline crime ofteachers who work in primary schools and to show the discipline punishments whichthey take. The scanning method has been used because of aimed at to describe thecondition with its existence style. To provide easiness in procedures it is classifiedthe committed discipline crime of teachers who work in primary schools and bykeeping in mind the similar datas of discipline punishments which they take.It has been gotten the findings below in research:In research scope, the teachers who work in primary schools have committedDiscipline crimes in 2003 the 109 teachers of 4608(%2,37), in 2004 the 72 teachersof 4409(%1,63), in 2005 the 16 teachers of 4462(%0,35). The three-year-oldarithmetic average is %1,45 it is the rate of whole teachers? discipline crimes whichthey committed.The teachers who work in primary schools the most they committed crime of?Unionism Actions? (%50,2) the least ?To get something out of duty?(%0,51).The discipline punishments of teachers; To cut salary(%42,64) is the firstand to resign(%1,52) is the last.Between 2003-2005 in research scope, the 197 teachers who takes disciplinepunishments, the 155 of them is men(%78,68) and the 42 of them is women(%21,32)Women who committed the most rate of only crime compared to men is?Don?t obey the appearance?(%7,14).The class teachers(%55,63), Turkish teachers(%54,55), Social InformationTeachers (%66,67), Math teachers(%12,5) and in other branches have committed?Unionism Actions? the most. The science and technology teachers have committed?Don?t obey the rules at working area? (%30) the mostIn the 6-10 years period teachers the most (59 person), 16-20 years period theleast (24person) are the people who committed discipline crime and it has been seenthe most that ?Unionism Actions? were committed in whole seniority intervals.The primary schools in Adıyaman research scope, the teachers whocommitted Discipline crime?s rate is: in 197 people 125 of them(%63,45) hasgraduated from Education Faculty, 24(%12,18) of them is from other faculties,29(%14,72) is from Education Vocational School 18(%9,14) of them is fromEducation Institute and 1(%0,51) of them is from Teachers? school.Between 2003-2005 It has been determined that people who took disciplinePunishments in 197 people 33 of them (%16,75)has taken award before 164 ofthem(%83,25) hasn?t taken any award.Between 2003 - 2005 it has been seen that the people who took disciplinepunishments; in197 people 113 of them (%57,37) has committed discipline crimebefore and 84 of them (%42,63) hasn?t committed discipline crime.Between 2003-2005 the 176(%89,34) teachers committed discipline crimetotal 2198 Day schools and 21(%10,66) teachers committed discipline crime in total28 boarding schools.The teachers who committed discipline crime in 197 people 104 of themwork in City centre and 14 of them in country centre and 79 of them in village, Therate of committing discipline crime; the highest in city centres? primary schools%52,80 but the lowest in villages %40,10.