Hemşirelerde deprem sonrası travma düzeyi, psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ve bakım davranışı ilişkisi
The relationship between post-earthquake trauma level, attitude towards receiving psychological help and care behavior in nurses
- Tez No: 912410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma hemşirelerde deprem sonrası travma düzeyi, psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ve bakım verme davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişkisel tasarımda olan bu çalışma Kasım 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Malatya İl Merkezi'nde bulunan Battalgazi Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan 253 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında Sosyodemografik bilgi formu, Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği, Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği ve Bakım Davranışları Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between post-earthquake trauma level, attitudes towards seeking psychological help, and caregiving behavior among nurses. This cross-sectional, descriptive and relational study was conducted between November 2023 and February 2024. The sample of the study consisted of 253 nurses working at Battalgazi State Hospital in Malatya City Center. Data were collected using a sociodemographic information form, the Post-Earthquake Trauma Level Assessment Scale, the Attitude Toward Receiving Psychological Help Scale, and the Caregiving Behaviors Scale.