Investigating the effects of digital storytelling use in sixth-grade science course: A mixed method research study
Dijital hikayeleme yöntemini kullanmanın altıncı sınıf fen bilimleri dersindeki etkisinin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
- Tez No: 507290
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dijital hikâyeleme (DH) kullanımının altıncı sınıf fen dersindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışma özellikle DH yönteminin öğrencilerin akademik başarısını, öğrenme stratejilerini ve fen dersinde dijital hikâye oluşturmaya yönelik tutumlarını nasıl etkilediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışmanın sonuçları ışığında öğrencilerin dijital hikâye oluşturma sürecine yönelik düşünceleri ve öğrenciler tarafından oluşturulan dijital hikâyelerin kalitesi incelenmiştir. Bu bağlamda, bir kontrol ve iki deney grubuna atanmak üzere toplam 88 altıncı sınıf öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden gömülü deneysel desen seçilmiş olup, yarı deneysel desen türlerinden eşdeğer olmayan ön-test/son-test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırma deseni kapsamında, nicel veriler beş farklı veri toplama aracı kullanılarak, nitel veriler ise standartlaştırılmış açık uçlu görüşmelere ve gözlemlere başvurularak toplanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizi için betimsel ve çıkarımsal istatistiklerden, nicel verilerin analizi için ise içerik analizi yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonuçları DH'nin öğrencilerin akademik başarısına ve öğrenme stratejilerini kullanmalarına yönelik katkı sağladığını göstermiştir. Öte yandan, öğrencilerin fen dersinde dijital hikâye oluşturmaya yönelik olumlu tutum sergiledikleri görülmüş olup, kızlar ve erkekler arasında tutum puanlarına göre kızlar lehine istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Ek olarak, görüşmeler ve gözlemler, DH'nin öğrenmeye farklı açılardan çokça pozitif etkisinin olduğunu, dijital hikâye oluşturma esnasında öğrencilerin farklı tercihlerde bulunduğunu, süreç boyunca bazı zorluklarla karşılaşıldığını ve öğrencilerden süreç ile ilgili bazı önerilerin geldiğini göstermiştir. Son olarak, öğrencilerin oluşturdukları dijital hikâyeler değerlendirildiğinde, her ne kadar dijital hikâyenin bazı unsurlarını kullanmada sorunlar olduğu görülse de süreci bütün olarak ele aldığımızda öğrencilerin güzel ürünler ortaya çıkardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the effects of Digital Storytelling (DST) use in a 6th grade science course. Specifically, this study investigated how students' academic achievement, learning strategies, and attitudes toward creating Digital Stories (DS) in a science course were influenced by DST. Additionally, students' opinions based on DST use, and the quality of the DSs created by the students were determined. In this manner, 88 students in the 6th grade participated in this study and were assigned between one Control Group and two experimental groups. Embedded experimental model was selected as the research design, and nonequivalent control group pretest-posttest design was employed in the current study. While quantitative data were collected by using five different instruments, qualitative data were gathered through standardized open-ended interviews and observation form. The collected quantitative data were analyzed by applying descriptive and inferential statistics, and the qualitative data were examined through content analysis method. The results concluded that DST contributed to the students' academic achievement and learning strategies. Besides, students had positive attitudes toward creating DS, and females had statistically significant higher attitude scores than males. Additionally, the interviews and observations revealed many positive effects of DST in various respects, some preferences of students for creating DS, challenges they faced during the process, and several suggestions originating from the students. Lastly, the examination of DSs illustrated that even though there were some problematic issues related to the use of some components of DS, students in both experimental groups performed satisfactorily when considering the entire process.