Golden delicious elma dilimlerinde farklı uygulamaların raf ömrü ve dilim kalitesi üzerine etkileri
Effects of different applications on shelf life and slice quality of golden delicious fruit slices
- Tez No: 507291
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, 2013-2014 yıllarında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Çalışmada, 1 MCP uygulanmış Golden Delicious çeşidine ait meyvelerden oluşan elma dilimlerinde farklı uygulamaların (1- Kontrol 2- %1 Askorbik Asit 3- %2 Kalsiyum Laktat 4- %1 Askorbik Asit+ %2 Kalsiyum Laktat ) raf ömrü ve dilim kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 0, 2, 4 ve 6. ay soğukta muhafazadan sonra yapılan 21 günlük denemelerde muhafaza süresince dilimlerin kalite özelliklerini kaybetmeden bütün denemelerde genel olarak askorbik asit uygulaması ve kalsiyum laktat uygulamaları iyi sonuçlar vermiştir. Özellikle elmalarda dilimleme işleminden sonra meydana gelen esmerleşme problemini engellemek, rengin ve tadın en iyi korunmasını sağlamak için askorbik asit, dilim sertliğinin korunmasında kalsiyum laktat etkili olmuştur. Kalsiyum laktat uygulaması denemelerin 21. gününde hafif acılığa ve mantarsal bozulmalara neden olmuştur. Elma dilimlerinin 14. güne kadar %2 CaLac+ %1AA uygulaması ile 6 ay depolamadan sonra dilimleme yapıldığında, dilimlerin kalitesi kaybedilmeden muhafaza edilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture Çukurova University in 2013-2014. In the study, effect of different applications (1- Control 2- 1% Ascorbic Acid 3- 2% Calcium Lactate 4- 1% Ascorbic Acid + 2% Calcium Lactate) on the shelf life and slice quality of apple slices composed of 1 MCP applied fruits of Golden Delicious cultivars were investigated. As a result of the study, in the 21 day experiments performed after storage at 0, 2, 4 and 6 months, the application of ascorbic acid and calcium lactate gave good results on quality properties of the slices during storage.This study has been determined that ascorbic acid for preserving color and flavor, and calcium lactate for preserving slice stiffness are effective , in order to prevent browning problems especially after slicing in apples. Calcium lactate aplication caused mild bitter and fungal deterioration on day 21 of the experiment. In this study, it has been determined that slices can be preserved without loss of quality when apple slices are sliced after storage for 6 months with 2% CaLac +1%AA aplication until the 14th day.