Akıllı binalarda aydınlatma otomasyonunun enerji verimliliğine katkısının incelenmesi
Investigation the contribution of ligthing automation to energy efficiency in intelligent buildings
  1. Tez No: 507304
  2. Yazar: IŞIK TUĞÇE ERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ülkemizde tüketilen enerjinin büyük oranda dış kaynaklardan temin edilmesi enerji verimliliğini daha da önemli hale getirmektedir. Yapılarda bu amaca yönelik olarak, minimum enerji tüketimiyle en yüksek konforu elde etmek için akıllı binalar tercih edilmektedir. Giderek yaygınlaşan akıllı binalardan beklenen az enerji tüketerek, ekonomik ve çevreci olmaları ile kullanıcılarının değişken ihtiyaçlarına cevap verebilmeleridir. Akıllı binalarda bulunan gelişmiş sistemler bu beklentileri sağlamaktadır. Akıllı binalarda yer alan başlıca sistemlerden biri de aydınlatma otomasyonudur. Bu çalışmada, aydınlatma otomasyonu olan bir akıllı kamu binası incelenmiş; geleneksel aydınlatma yöntemiyle karşılaştırıldığında, aydınlatma otomasyonunun %36 enerji tasarrufu yapabildiği gösterilmektedir. Ayrıca mevcut aydınlatma sisteminin performansının arttırılmasına yönelik yeni bir aydınlatma sistemi yönetim algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmayla, hali hazırda kullanılan otomasyon sistemindeki enerji tasarrufuna ilave olarak %9.5, geleneksel sisteme göre ise %42 daha fazla enerji tasarrufu yapılabildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The consumed energy in our country is supplied by foreign countries substantially. This makes energy efficiency even more important. For this purpose, intelligent buildings are preferred for achieving maximum comfort with minimum energy consumption. Less energy consumption, being economical and environmentally friendly are expected from intelligent buildings. They can also provide the various needs of users. The advanced systems placed in smart buildings to provide all these expectations. One of the main systems in smart buildings is lighting automation. In this study, a smart public building with lighting automation system is analyzed. Compared to traditional lighting, lighting automation system provides 36% of energy. In addition, a new lighting management algorithm is developed to improve the performance of the existing lighting system. It is shown that the developed algorithm can save 42 % energy according to traditional systems and also has 9.5 % energy efficiency than currently used automation system.