Köpük betonda kuruma büzülmesi
Drying shrinkage of foam concrete
- Tez No: 507316
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hafif beton türleri kapsamında yer alan köpük betonun kullanım potansiyelinin geliştirilmesine yönelik girişimler artan bir hızla sürmektedir. Bileşen türleri ve kombinasyonları büyük değişkenlikler gösteren bu beton türünde rötre çatlakları hala önemli bir sorundur. Dolayısıyla, köpük betonların dayanım ve ısı izolasyon özelliklerinin iyileştirilmesi, bugünün ve yakın geleceğin gündemini meşgul eden önemli bir konu olmaya devam edecektir. Bu tez çalışmasının amacı, farklı düzeylerde köpük ajanı (350, 500 ve 650 kg/m3) kullanımı şartlarında, perlit (PLT) ve uçucu kül (UK) uygulamalarının beton kuruma büzülmesi üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Ayrıca, söz konusu bileşenlerin, kuru yoğunluklarının sabit tutulduğu şartlardaki etkileri de araştırılmıştır. Su-bağlayıcı sabitliği şartlarında; 28 günlük genleşme oranları itibariyle UK'nin en etkili bileşen olduğu ve 151. gün itibariyle de elde edilen en küçük rötre oranının bu bileşene özgü olduğu belirlenmiştir. PLT ve UK bileşenlerine göre köpük ajanı düzeyi, kuru yoğunlukla birlikte basınç ve yarmada çekme dayanımları üzerinde asıl belirleyici etken olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Initiatives to improve the use potential of foamed concrete, which is included in lightweight concrete types, continue at an increasingly rapid pace. Shrinkage cracks are still a major problem in this type of concrete, which exhibits large variations in component types and combinations. Therefore, improving the strength and thermal insulation properties of foam concretes will continue to be an important issue that keeps up the agenda of today and near future. The aim of this thesis is to determine the effects of perlite (PLT) and fly ash (UK) applications on concrete drying shrinkage under the conditions of use of foam agent (350, 500 ve 650 kg/m3) at different levels. In addition, the conditions under which the dry components of the subject components are kept constant are also investigated. Under water-binder conditions; It is determined that the UK is the most effective component in terms of the expansion rates of 28 days and that the smallest percent shrinkage obtained on the 151st day is specific to this component. According to the PLT and UK components, the level of foam agent was found to be the main determinant of the dry density along with the pressure and tensile tensile strengths.