Kuru fasulye (Phaseolus Vulgaris L.) çeşitlerinin agro-morfolojik özelliklerinin Elazığ koşullarında araştırılması
Investigation of agromorphological properties of dried beans varieties in Elazig conditions
  1. Tez No: 507322
  2. Yazar: TOLGA KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA İDİKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada 11 farklı fasulye çeşidi (Önceler 98, Göynük 98, Yunus 90, Topçu, Aras 98, Alberto, Bermaz, Noyanbey 98, Akman 98, Göksün, Karacaşehir 98) Elazığ ili Maden ilçesinde 2017 fasulye yetiştirme sezonunda yetiştirilerek agromorfolojik özellikleri araştırılmıştır. Deneme 4 tekerrür olarak tesadüf blokları deneme desenine göre 50 cm sıra arası ve 10 cm üzeri mesafesinde kurulmuştur. Araştırmada kullanan fasulye çeşitlerinin çiçeklenme süresi, bakla bağlamaya kadar geçen süre, bitki boyu, bakla yüksekliği, yüz dane ağırlığı, tane ağırlığı, bakla sayısı, bitki başına dolu bakla sayısı, bitki başına boş bakla sayısı, dal sayısı, hasat olgunluk süresi, tane verimi, tanede ham protein oranı, tanede nişasta oranı, tanede ham yağ oranı özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çiçeklenme sürelerinin 53.0 – 60.0 gün, bakla bağlama sürelerinin 77.0-91.00 gün, bitki boylarının 33.2-62.4 cm, ilk bakla yüksekliğinin 12.9-27.05 cm, yüz dane ağırlıklarının 28.43-49.62 g, tane ağırlığının 19.00-51.15 g, bakla sayısının 17.15-43.60 tane, dolu bakla sayısının 16.57-43.40 tane, boş bakla sayısının 0-0.80 tane, dal sayısının 3.97-6.82 adet, hasat olgunluğu süresinin 115-116.25 gün, tanede protein oranının %24.65-28.24, tanede nişasta oranının %40.80-46.31, tanede yağ oranlarının ise %1.02-1.77 arasında değiştiği kaydedilmiştir. Bir yıllık çalışma sonunda en yüksek verimin Aras 98 çeşidinin 333.10 kg da-1 en düşük verimin ise 141.43 kg da-1 ile Alberto çeşidinin sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, agromorphological characteristics of 11 different bean varieties (Onceler 98, Goynuk 98, Yunus 90, Topçu, Aras 98, Alberto, Bermaz, Noyanbey 98, Akman 98, Goksun, Karacasehir 98) were investigated that grown bean growing season in the 2017 in Elazığ province Maden district. Trial was established as 4 replicates according to randomized blocks trial design spaced 50 cm rows and 10 cm intra row. The number of flowering days, the number of pod binding days, plant height, pod height, hundred grains weight, grains weight per pod, number of pods per plant, number of filled pods per plant, number of empty pods per plant, number of branches, harvest maturity days, grain yield, protein ratio, starch ratio, oil ratio of beans in study were investigated. According to the results of the researches, investigated caharacters were changed range from 53.0 to 60.0 for days number of flowering days, from 77.0 to 91.00 days for the number of pod binding days, from 33.2 to 62.4 cm for plant height, from 12.9 to 27.05 cm pod height, from 28.43 to 49.62 g for hundred grains weight, from 19.00 to 51.15 g for grains weight per pod, from 17.15 to 43.60 unit for number of pods per plant, from 16.57 to 43.40 unit for number of filled pods per plant, from 0 to 0.80 unit for number of empty pods per plant, from 3.97 to 6.82 unit for number of branches, from 115 to116.25 days for harvest maturity days, from 24.65 to 28.24% for protein ratio, from 40.80 to 46.31% for starch ratio, from 1.02 to 1.77% for oil ratio. At the end of one year study, it was determined that Aras 98 variety had the highest grain yield with 333.10 kg da-1 and the lowest yield variety was Alberto with 141.43 kg da-1.