On the end-of-life inventory problem
Ürün ömrü sonu envanteri problemi üzerine
- Tez No: 507367
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEMİH ONUR SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, ürünleri servis yaşam döngüsünün son aşamasında olan bir üretici için, ömür sonu envanteri problemini ele aldık. Bu aşama parça üretimi sonlandırıldığında başlar ve son hizmet sözleşmesi sona erinceye kadar devam eder. Bu problemi çözmek için kullanılan taktiklerden en popüleri, son sipariş miktarı olarak adlandırılan, son aşamanın ba çında yeterli miktarda yedek parça üretmek ya da yerleştirmektir. Bunu takiben tamir-değişim politikası defolu ürünleri tamir ederek veya değiştirerek müşterilere hizmet vermektedir. Diğer taraftan günümüzde, ürünlerin fiyatları hızlıca düşerken tamir ve hizmet maliyetleri zaman içinde genelde sabit kalmaktadır. Böyle bir durumda, müşterilerin hizmet taleplerini karşılamak için alternatif bir politika uygulamak mali bakımdan daha etkili bir seçim olabilir. Bu politika müşterilere yeni nesil ürünlerde fiyat indirimi veya benzer tipte yeni bir ürün önerme şekilinde olabilir. Bu çerçevede amaç, en iyi son sipariş miktarı ve alternatif politikaya geçiş zamanı ikilisini beklenen toplam maliyeti minimuma indirecek şekilde bulmaktır. Bu tezde bu problemi farklı matematiksel teknikler gerektiren statik ve dinamik yaklaşımler kullanarak incelemekteyiz.
Özet (Çeviri)
We consider the so-called End-of-Life inventory problem for a manufacturer of spare parts in the final phase of the service life cycle. The fi nal phase starts when the part production is terminated and continues until the last service contract expires. One of the most popular tactics to cope with this problem is to place a sucient volume of spare parts at the beginning of the nal phase which is called the nal order quantity. Then the repair-replacement policy serves the costumers by repairing or replacing the defective items. On the other hand, nowadays, a considerable price erosion happens for the products while repair and service costs stay steady over time. If so, it is more cost effective to consider an alternative policy to meet the service demands after some time. This policy may offer the costumers a new product of similar type or a discount on a next generation product. In this setup, the purpose is to nd an optimal pair of nal order quantity and switching time to an alternative policy which minimizes the total expected discounted costs. We study this problem under the static and dynamic approaches which require di erent mathematical techniques.