İlkokul öğrencilerinin problem çözme becerilerinin yaşam becerilerini yordama gücünün incelenmesi
Investigating the predictive power of primary school students' problem-solving skills on life skills
  1. Tez No: 871260
  2. Yazar: ASLI SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AŞKIN TEKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğrencilerinin yaşam becerileri ile problem çözme becerileri ve bu beceriler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaşam becerileri ile problem çözme becerilerinin incelenmesi ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesi, diğer bir deyişle mevcut durumun ortaya konması amaçlandığından ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya ilkokul dördüncü sınıfta bulunan toplam 118 öğrenci katılım sağlamıştır. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaşam becerilerinin belirlenebilmesi amacıyla Yayla-Eskici (2017) tarafından geliştirilen“Yaşam Becerileri Ölçeği”, problem çözme becerilerinin belirlenebilmesi için ise Serin vd. (2010) tarafından geliştirilen“Çocuklar için Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaşam becerileri ve problem çözme becerileri düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. İlkokul öğrencilerinin yaşam becerileri ve problem çözme becerilerinin; cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilebilmesi amacıyla bağımsız gruplar t-testi, anne ve baba eğitim düzeylerine göre değişiminin belirlenebilmesi amacıyla tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. İlkokul öğrencilerinin yaşam becerileri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin tespiti için ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Son olarak ilkokul öğrencilerinin problem çözme becerilerinin yaşam becerilerini yordama düzeylerinin belirlenebilmesi amacı ile basit doğrusal regresyon analizine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaşam becerileri ölçek puanları orta puanının üzerinde bulunmuştur. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri de ölçek orta puanının üzerinde olduğu tespit edilmiştir. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaşam becerileri, cinsiyete, anne ve baba eğitim düzeylerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı olarak farklılık göstermiştir. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri de cinsiyete ve anne eğitim düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermiş, baba eğitim düzeyi üniversite ve üstü olan öğrencilerin problem çözme becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. İlkokul öğrencilerinin yaşam becerileri ile problem çözme becerileri arasında da pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu ve problem çözme becerilerinin yaşam becerilerinin yordayıcısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the life skills and problem-solving skills of primary school students and the relationship between these skills. The correlational survey design was employed within the study's parameters because the goal was to assess the problem-solving and life skills of fourth-graders in primary schools and ascertain the correlation between these two variables—that is, to disclose the current state of affairs. In all, 118 primary school pupils in their fourth grade participated in the research. Fourth-grade primary school students' life skills were assessed using the“Life Skills Scale”created by Yayla-Eskici (2017), and the“Problem Solving Inventory for Children”created by Serin et all. (2010) was used to. The research data was analyzed using the SPSS program. The study employed descriptive statistics to ascertain the life skills and problem-solving abilities of fourth-grade primary school pupils. The study employed an independent group's t-test to investigate potential gender differences in the life skills and problem-solving abilities of primary school pupils. Additionally, a one-way analysis of variance (ANOVA) was used to examine changes in the youngsters' scores based on the educational levels of their parents. The Pearson Product Moment Correlation Coefficient was utilized to ascertain how primary school kids' problem-solving abilities and life skills related to each other. In the end, basic linear regression analysis was employed to ascertain how well primary school pupils' problem-solving abilities predicted their life skills. The study's findings indicate that fourth-grade kids in primary schools scored higher than average on the life skills scale. Fourth graders in primary schools have problem-solving abilities that are above the scale's middle level. Life skills of fourth grade primary school students differed significantly in some sub-dimensions according to gender, mother and father education levels. The problem-solving skills of fourth grade primary school students also showed a significant difference according to gender and mother's education level, and it was determined that the problem-solving skills of students whose father's education level was university and above differed significantly. It was also determined that there was a moderate positive relationship between life skills and problem solving skills of primary school students and that problem-solving skills were predictors of life skills.