Identifying Regulation of CANT1 during Endoplasmic Reticulum Stress-Induced Cell Death
Endoplazmik Retikulum Stresi ile İlgili Hücre Ölümünde CANT1 Regülasyonunun Tanımlanması
- Tez No: 507368
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA HÜVEYDA BAŞAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
CANT1, apiraz enzim ailesine mensup, hücre dışındaki nükleozit tri- ve di-fosfatın nükleozit monofosfata hidrolizinden sorumlu bir enzimdir. CANT1 genindeki mutasyon otozomal çekinik bir hastalık olarak bilinen ve iskelet gelişiminde anormalliklere yol açan Desbuquois displazisine sebep olur. CANT1 endoplazmik retikulum (ER) yerleşik bir protein olduğu için, yapılan çalışmalar CANT1 için ER fonksiyon ve mekanizmaları ile ilgili protein kalite kontrolü ve katlanmamış protein cevabı gibi roller önermektedir. Prostat dokusunda CANT1 anlatımının yüksek seviyede olmasından dolayı, kanser konseptinde, CANT1 proteini ilk olarak prostat kanserinde araştırılmıştır. Bu çalışma ile, ER stresiyle aktifleştirilmiş hücre ölümü sırasında CANT1 anlatımının meme kanseri hücre hatlarındaki (MCF7, SK-BR-3 ve MDA-MB-468) regülasyonunu tanımlamayı hedefledik. Thapsigargin kullanarak, ER stresiyle ilgili hücre ölümünü aktifleştirdik ve meme kanseri hücre hatlarında CANT1'in protein anlatımının, mRNA seviyesinin ve hücre içi lokalizasyonunun nasıl değiştiğini araştırdık. İmmünoblot sonuçları ER stresi esnasında CANT1 proteininin anlatımının değiştiğini ortaya koyarken, mRNA seviyesinde bir değişiklik gözlemlenmedi. Bunlara ek olarak, CANT1 proteininin hücre içindeki lokalizasyonunu lazer taramalı konfokal mikroskobu ile saptadık ve CANT1 proteininin ER stresine bağlı olarak ER ile kolokalizasyonunun arttığı, fakat mitokondri ile kolokalizasyonunda herhangi bir değişim olmadığı sonucunu elde ettik. Bu çalışmada, ilk defa, ilaç kontrollü ER stresiyle uyarılmış hücre ölümünde, CANT1 anlatım seviyelerinin ve hücre içi lokalizasyonlarının nasıl değiştiğini göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Calcium-activated nucleotidase 1 (CANT1) is a member of apyrase family of enzymes which are responsible for hydrolysis of extracellular nucleoside tri-phosphate and di-phosphate to nucleoside monophosphates. The mutation in CANT1 gene causes an autosomal recessive disorder known as Desbuquois dysplasia, revealing skeletal growth abnormalities. CANT1 is an endoplasmic reticulum (ER)-resident protein so that previous studies have suggested roles for CANT1 which are related to ER functions and mechanisms such as protein quality control or unfolded protein response. The first CANT1 expression study in cancer has emerged in prostate cancer research due to the high expression level of CANT1 in prostate tissue. In this study, we aimed to identify the regulation of CANT1 expression during ER stress-activated cell death in breast cancer cell lines MCF7, SK-BR-3, and MDA-MB-468. We induced ER stress-related cell death by Thapsigargin and investigated how the protein expression, mRNA level and subcellular localization of CANT1 change in breast cancer cell lines. Immunoblot results indicate that CANT1 protein expression was altered during ER stress while we did not observe any change in CANT1 mRNA level. Additionally, subcellular localization of CANT1 protein upon ER stress was detected by laser scanning confocal microscope and we obtained increasing colocalization of CANT1 protein with ER but not with mitochondria. Here, first time, we reported how CANT1 expression levels and its subcellular localization change in breast cancer cells upon drug-mediated ER stress-induced cell death.