Non-parametric Coupled Shape Priors for Segmentation of Deformable Objects in Time-Series Images using Particle Filters
Zaman serisi görüntülerindeki deforme olan nesnelerin parçacık süzgeci ve parametrik olmayan birleşik şekil önseli kullanılarak bölütlenmesi
  1. Tez No: 507377
  2. Yazar: NAEIMEH ATABAKILACHINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bölütleme, genellikle bir görüntü işlem algoritmasının başarımını doğudan etkileyen bir adımdır. Yüksek seviye gürültü, veri kaybı ve nesnelerin üst üste gelmesi gibi durumlarda bölütleme problemi daha zorlu bir problem haline gelir. Şekil ön bilgisini kullanmanın etkisi eğri geliştirme tabanlı yöntemlerde çok çalışılmış olup, bu tür yöntemlerin bölütleme sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirildiği kanıtlanmıştır. Bu tezde, bölütlenecek olan nesneye ait önemli bir özellik olan şekil, bölütleme sürecinde bir ön bilgi olarak kullanılmaktadır. Önerilen yöntem, örnekleme tabanlı sıralı Monte Carlo (parçacık filtresi) yöntemlerine dayanmaktadır. Bölütleme sonuçlarını iyileştirmek için birlştirilmiş şekil ön bilgisini kullanan bir terim önerilmiştir. Örnekleme sürecine eğri geliştirme süreci eklenerek, birleştirilmiş şekil önseli terimi, zamansal şekil bağlantılarını içeren enerji fonksiyonuna eklenir. Önerilen yöntem şu üç farklı veri kümesinde test edilmiştir: zaman içinde deforme olan sentetik veri kümesi, el hareketleri veri kümesi ve 2-foton mikroskop veri kümesidir. Görsel ve sayısal sonuçlara göre önerilen yöntem, zaman icinde şekil değiştiren ve önsel dağılımı çok doruklu olan veri kümelerinde başarılı bölütleme sonuçları üretmiştir. Bunun yanında önerilen yöntemin düşük kaliteli, yüksek gürültülü ve veri kaybı olan görüntülerde yüksek başarım sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Segmentation is usually the first step in image processing and directly impacts the success or failure of the image analysis algorithm. It turns into a very challenging problem when the observed image suffers from insufficiencies, such as high level of noise, clutter, data loss and, occlusion. The effect of prior knowledge has been widely studied in the curve evolution-based models and it has been proved that utilization of some kind of prior information obtained by exploiting the known features of the object to be segmented, can aid the result of the segmentation process. In this thesis, shape, which is a favorable attribute of the object to be segmented, is used to form the prior information. The proposed method has been developed based on a sampling approach using sequential Monte Carlo (Particle Filters) and in order to enrich the segmentation model, a new term is introduced which we refer to as coupled shape priors. By involving a curve evolution step into the sampling process, the coupled shape prior term, takes part in the proposed energy functional defined for the curve evolution step and incorporates the temporal shape dependencies. The proposed method has been evaluated on three different datasets, a deforming synthetic dataset, hand gesture dataset and 2-photon microscopy images of dendritic spines and, according to both visual and quantitative results, it has been demonstrated that it has a successful performance in the segmentation of deforming objects whose shapes come from multi-modal shape densities. Also, it has been shown that the proposed method is able to handle low quality images, highly noisy images, images with data loss, and occluded images.