Estimating the number of product failures: a theoretical approach
Arızalı ürünlerın sayım tahmini: Teorik yöntem
- Tez No: 507376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA, Prof. Dr. JOHANNES BARTHOLOMEUS GERARDUS FRENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, garanti süresi içerisinde arıza çıkaran ürünlerin sayısı üzerine bir model önerilmiştir. Bu model, satış sürecini genel nokta süreçleri (sürekli zamanlı model) ya da zaman serileri (ayrık zamanlı model) aracılığı ile göstermenin yanı sıra garanti kapsamında geçekleşen toplam onarım sayısını da açıklamaktadır. Bu iki stokastik sürecin birleşmesi, üretici tarafından tamir edilecek toplam arızalı ürün sayısını sayan bir stokastik sürecin tam bir temsilini verir. Geliştirilen kuramsal model ve onun türetilmiş özellikleri, parametrik bir model olarak büyük bir veri kümesine uygulanmıştır. İlk olarak, iki ayrı ürünün gelecekteki satışlarının bazı iyi bilinen parametrik fonksiyonlar kullanılarak doğrusal regresyon vasıtasıyla nasıl tahmin edilebileceği incelenmiştir. İkinci olarak, onarımın ürünün yaşını değiştirmediği varsayımı altında, arıza süreleri Maksimum Olabilirlik Tahmin Edicisi yönteminin sansürlü veriler üzerinde kullanımı yoluyla tahmin edilmiştir. Bu yöntemde, sınıf olarak sık kullanılan Weibull dağılım sınıfı kullanılmıştır. Önerilen yaklaşım, ürün bazında takibin mümkün olduğu durumlarda zaman serilerini kullanan yaklaşımlara bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a stochastic process describing the total number of failed items under warranty over time. This stochastic process consists of a sales process represented by a stochastic point process and a process counting the total random number of repairs applied to an arbitrary item of this product. Combining these two stochastic processes yields a representation of the counting process of the total random number of failed items returned to the manufacturer within theirwarranty period. To fit the proposed parametric model to a large data set we need to estimate separately the intensity measure of both the failure and sales process. To estimate the intensity measure of the cumulative sales process we use some well known parametric functions and apply linear regression techniques. Also, under the assumption that a repair does not change the age of the particular item of the product it can be shown that the counting process of failures is a non-homogenous Poisson process and so we need to estimate the cdf of the time to the first failure. Since our data set is censored we apply the Maximum Likelihood principle for censored data and use as a parametric class the class ofWeibull distributions. Our approach serves as an alternative to the time series based approaches for cases where item tracking information is available.