Fertil ve infertil kadınlarda vücut antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of body anthropometric measurements in fertile and infertile women
- Tez No: 941318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM ESENKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: İnfertilite; üreme çağındaki çiftlerde önemli bir sağlık sorunu olup, etiyolojisinde kadın ve erkek kaynaklı birçok faktör yer almaktadır. Son yıllarda obezitenin fertilite üzerine olan etkileri giderek daha fazla araştırılmakta, özellikle abdominal obezitenin kadın üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bildirilmektedir. Bu bağlamda, yalnızca beden kitle indeksi (BMI) değil, bel çevresi (WC), bel/kalça oranı (WHR), bel/boy oranı (WHtR), vücut yuvarlaklık indeksi (BRI), vücut adiposite indeksi (BAI) ve vücut şekil indeksi (ABSI) gibi alternatif antropometrik ölçümlerin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, fertil ve infertil kadınlarda bu antropometrik parametreleri karşılaştırarak infertilite ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Gereç ve Yöntemler Bu kesitsel gözlemsel ve analitik özellikteki çalışma, Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 210 gönüllü kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, fertil (n=105) ve infertil (n=105) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Fertil grup, spontan gebelik elde etmiş ve kronik hastalığı bulunmayan kadınlardan oluşurken; infertil grup, açıklanamayan infertilite ya da ovulatuar disfonksiyon olan daha önce gebelik öyküsü olmayan kadınlardan seçilmiştir. Her bir katılımcının boy, kilo, bel ve kalça çevresi ölçümleri aynı kişi tarafından yapılmıştır. Elde edilen verilere göre BMI, WHR, WHtR, ABSI, BRI ve BAI hesaplanmıştır. Ayrıca infertil grup için folikül stimülan hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH) ve estradiol (E2) hormon düzeyleri ile antral folikül sayıları hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 27 programı kullanılmış; normal dağılım gösteren veriler için parametrik, göstermeyenler için non-parametrik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Infertility is a significant health issue affecting couples of reproductive age, with a multifactorial etiology involving both female and male factors. In recent years, the impact of obesity on fertility has received increasing attention, especially concerning abdominal obesity and its potential negative effects on female reproductive health. While Body Mass Index (BMI) is widely used to assess obesity, alternative anthropometric indices such as waist circumference, waist-to-hip ratio (WHR), waist-to-height ratio (WHtR), Body Roundness Index (BRI), Body Adiposity Index (BAI) and A Body Shape Index (ABSI) have emerged as more informative parameters. This study aims to evaluate these anthropometric indices in fertile and infertile women to explore their relationship with infertility. Materials and Methods: This cross-sectional, observational, and analytical study included 210 volunteer women who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Konya City Hospital. Participants were divided into two groups: fertile (n=105) and infertile (n=105). The fertile group consisted of women who had achieved spontaneous pregnancy and had no chronic diseases, while the infertile group included women diagnosed with unexplained infertility or ovulatory dysfunction and no prior history of pregnancy. Height, weight, waist circumference, and hip circumference were measured for each participant by a single observer. Based on these measurements, BMI, WHR, WHtR, ABSI, BRI, and BAI were calculated. Additionally, serum levels of FSH, LH, and E2, as well as antral follicle counts, were obtained from hospital records for the infertile group. Data analysis was performed using IBM SPSS 27. Parametric or non-parametric tests were applied depending on the distribution of the data. A p-value of 0.05). However, anthropometric comparisons revealed the following: • Hip circumference was significantly higher in the infertile group (p=0.028).