20. gebelik haftası altında cerrahi terminasyon yapılan hastalarda asherman sendromu insidansının belirlenmesi
Determination of the incidence of asherman syndrome in patients who underwent surgical termination under the 20th gestational week
  1. Tez No: 507400
  2. Yazar: FAHRÜNNİSA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇELEN, DOÇ. DR. HASAN ONUR TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ : Bu çalışmada amacımız 20. gebelik haftası altında cerrahi terminasyon yapılan hastalarda Asherman Sendromu insidansını belirlemek, uzun dönem fertilite ve gebelik sonuçlarını değerlendirmektir. MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza 2015 Ocak - 2016 Aralık tarihleri arasında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi erken gebelik servisinde 20. gebelik haftası altında intrauterin fetal ölüm, anembriyonik gebelik, missed abort, inkomplet abort, tıbbi tahliye tanılarıyla cerrahi terminasyon yapılan ve çalışmamızın kriterlerini karşılayan 2546 hasta dahil edildi. Asherman Sendromu tanısı Asherman kriterlerine göre konuldu. Tüm hastaların antropometrik ölçümleri, obstetrik ve abort öyküleri Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi erken gebelik servisi kayıtlarından faydalanılarak kaydedildi. Hastaların kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve geçirilmiş cerrahi öyküleri sorgulandı. Gruplar arasındaki tüm veriler SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 2546 hastadan 43 tanesine Asherman Sendromu tanısı konuldu. İnsidans literatürle uyumlu olarak %1,6 hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Our aim in this study is to determine the incidence of Asherman Syndrome, long term fertility and pregnancy outcomes in surgical termination patients under 20th gestational week. MATERIAL and METHODS: The study included 2546 patients who underwent surgical termination under the diagnosis of intrauterinex, anembryonic pregnancy, missed abort, incomplete abort, medical evacuation under the 20th gestational week in the early pregnancy service of Zekai Tahir Burak Women Health Education and Research Hospital between January 2015 and December 2016 . Asherman Syndrome was diagnosed according to Asherman criteria. Anthropometric measurements, obstetric and abort stories of all patients were recorded using Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital in early pregnancy service records. Patients' chronic illnesses, medications used and past surgical history were questioned. Statistical analysis was performed using SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) program. RESULTS: Of the 2546 patients included in the study, 43 had Asherman syndrome. The incidence was calculated as 1.6% in accordance with the literature.