Humerus kırıklarının artroskopi yardımlı intramedüller çivi ile cerrahi tedavisi ve sonuçları
Surgical treatment and results of the humerus fractures with arthroscopy assisted intramedullary nail
- Tez No: 507399
- Danışmanlar: UZMAN YUNUS İMREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ Bu çalışmada; humerus şaft kırıklarının intramedüller çivileme ile tespitinde artroskopi yardımlı çivilemeye ait; omuzda orta dönem klinik ve fonksiyonel sonuçlar, çivi giriş yerine ait komplikasyon oranları ve floroskopi süreleri açısından elde edilen verileri literatürdeki konvansiyonel çivileme tekniğine ait veriler ile karşılaştırmayı amaçladık. YÖNTEM Bu çalışmada artroskopi yardımlı intramedüller humerus çivisi uygulanmış 21 hastaya ait dosyalar retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait kayıt edilen anestezi süreleri, cerrahi süreleri, cerrahi öncesi yatış süreleri, kırık kaynama süreleri, omuz bilgisayarlı tomografi görüntülerinden ölçülen çivinin yerleştirilmesi gereken ideal giriş yeri ile uygulanan çivinin giriş yeri arasındaki lateralizasyon miktarları, floroskopi süreleri ve cerrahiye ait komplikasyon oranları ile literatürdeki standart antegrade çivilemeye ait sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Omuz fonksiyonları Constant ve Amerikan Omuz ve Dirsek Cerrahları (ASES) skorlama sistemleri ile değerlendirildi. BULGULAR Ortalama takip süreleri 22,8 ay (15-31ay), ortalama cerrahi süresi 56,9 dakika (40-85 dakika), toplam anestezi sürelerinin ortalaması 82.57 dakika (61-111 dakika) olarak belirlendi. Anestezi sonrası cerrahinin başlamasına kadar geçen süre 15,09 dakika (6-30 dakika) olarak belirlendi. 15 hastada (%71,4) distal kilitleme floroskopisiz yöntemlerle (elektromanyetik hedefleme sistemi ya da distali içten kilitlemeli çivi) uygulanırken; 6 hastada (%28,5) floroskopi altında serbest el yöntemi kullanılarak distal kilitleme uygulanmıştı. Ortalama floroskopi süresi 1,63 dakikaydı (1-2,53 dakika). Distal kilitlemenin floroskopisiz yöntemlerle (elektromanyetik hedefleme sistemi ya da distali içten kilitlemeli çivi) uygulandığı 15 hastanın ortalama floroskopi süreleri 1,47 dakika (1-2,53 dakika) iken, distal kilitlemenin serbest el yöntemi ile uygulandığı 6 hastanın ortalama floroskopi süresi 1,91 dakikaydı (1,42-2,48 dakika). Çivinin proksimalinin kıkırdak yüzey seviyesinden daha yüksek olmasına bağlı subakromiyal sıkışma sendromu hiçbir hastada görülmedi. Uygulanan çivilerin giriş yerinin lateralizasyon miktarı ortalama 0,61mm (0-2,3 mm) olarak ölçüldü. Ortalama varus dereceleri 2,38 derece (0,73-4,6 derece) olarak ölçüldü. Ortalama 22,8. ayda (15-31 ay) bakılan omuz fonksiyonel skorlamalarında; ASES skorlaması ortalama puanı 89 (85-95 puan), Constant skorlamasına göre ortalama puan 90 (77-95 puan) olarak belirlendi. Artroskopi yardımlı teknik, konvansiyonel antegrade yaklaşımla karşılaştırıldığında rotator manşet hasarını minimalize etmektedir. Buna bağlı olarak postoperatif omuz fonksiyonlarında tatmin edici sonuçlara yol açmaktadır. Ayrıca giriş yerine ait komplikasyonlarda ve floroskopi kullanımına bağlı maruz kalınan radyasyon miktarında azalmaya sebep olması nedeniyle; bu teknik uygulanabilir ve güvenli bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study; arthroscopy assisted nailing in stabilization of humeral shaft fractures with intramedullary nailing; we aimed to compare the data obtained from the viewpoint of mid-term clinical and functional outcomes, complication rates of the nail site, and fluoroscopic durations in the shoulder compared with the data of the conventional nail technique in the literature. In this study, 21 cases of arthroscopic assisted intramedullary humerus nails were retrospectively reviewed. Evaluated In terms of the anesthesia duration recorded during the procedure, duration of surgery, duration of fracture healing, time required for insertion of the nail, fluoroscopy durations and complication rate of the surgical nail. Furthermore it was measured the lateralization between the ideal entry site where the nail should be placed and the entrance site of the applied nail via shoulder computed tomography images. And these results were statistically compared with the standard antegrade nailing results in the literature. Shoulder functions were assessed with Constant and American Shoulder and Elbow Surgeons (ASES) scores. The mean follow-up time was 22.8 months (15-31 months), mean duration of surgery was 56.9 minutes (40-85 minutes) and average total duration of anesthesia was 82.57 minutes (61-111 minutes). After anesthesia the time to the start of surgery was determined as 15,09 minutes (6-30 minutes). In 15 patients (71.4%), distal locking was performed without fluoroscopic methods (nail with electromagnetic targeting system or internal locking system). 6 patients (28.5%) underwent distal locking using free hand method assisted by fluoroscopy. The mean duration of fluoroscopy was 1.63 minutes (1-2,53 minutes). Mean flouroscopy duration of 15 patients which distal locking applied without flouroscopy was 1,47 minutes (1-2,53 minutes). On the other hand, mean flouroscopy duration of 6 patients which distal locking procedure assisted by flouroscopy was 1,91 minutes (1,42-2,48 minutes). Subacromial impingement syndrome due to higher proximal nail level than cartilage surface was not seen in any patient. The lateralization of the insertion point of the applied nails was measured as 0,61 mm (0-2,3 mm) on average. Mean varus angle were measured as 2.38 degrees (0.73-4.6 degrees). The ASES score average score was 89 (85-95), and the Constant score was 90 (77-95). The arthroscopy-assisted technique minimizes rotator cuff damage when compared with the conventional antegrade approach. This leads to satisfactory results in postoperative shoulder functions. In addition, due to the complications of the entrance site and the decrease in the amount of radiation due to fluoroscopy, this technique can be A practicable and safe method.