Farklı ekim ve hasat zamanlarının tüylü fiğ (vicia villosa)'de ot verimive verim özelliklerine etkisi
- Tez No: 50741
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET SOYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Bu deneme 1994-1995 kış yetiştirme döneminde Bornova ekolojik koşullarında yetiştirilen tüylü fiğin farklı ekim ve hasat zamanlarının ot verimi ve diğer verim karakterlerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi.Aşağıdaki sonuçlar elde edildi: - Ekim zamanlan bitki boyu, yeşil ot - kuru ot ve kuru madde verimlerinde önemli etkiye sahip olmasına karşın, yaprak ve sap yeşil ot oranı, yaprak - sap kuru ot oram ile yaprak - sap kuru madde oranlarında önemli etkiye sahip değildi. En iyi verimler ise 1 Kasım da yapılan erken ekimlerden elde edildi. - Hasat zamanlan bitki boyu, yeşil ot verimi, yaprak sap yeşil ot oram ve verimleri ile yaprak-sap kuru ot oranlan ve verimleri, yaprak kuru madde oram, yaprak, sap ve toplam kuru madde verimlerinde önemli etkiye sahip bulunmasına karşın, sap kuru madde oranında önemli etkiye sahip değildi. En iyi verimler ise 1 Mayıs'ta yapılan geç hasatlardan elde edildi. Tüylü fiğ, Ege Bölgesi koşullarında pamuk - pamuk sisteminde kışlık ara ürün olarak yetiştirilmek istenirse, ekimler mümkün olduğu kadar erken, hasatlar ise pamuk 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experiment was conducted to determine the effect of different sowing times (1 November,16 November, 1 December ) and cutting times (20 March, 12 April, 1 May) on herbage yield and other yields characteristics of hairy vetch that was grown under ecological conditions of Bornova during the winter period of 1994 - 1995. The following results were obtained : - The sowing times had significant effect on the plant heights, green herbage yields, dry herbage yields and dry matter yields whereas the sowing times had no significant effect on the leaf- steam green herbage ratio, leaf- stem dry herbage ratio, leaf- stem dry matter contents. The best yields were obtained from early sowing on 1 st. November. - The cutting times were found to have significant effect on the plant heights, total green herbage yields, leaf - stem green herbage ratio and yields, leaf - stem dry herbage ratio and yields, total dry herbage yields, leaf dry matter content, leaf, stem and total dry matter yields whereas the cutting times had no significant effect on the stem dry matter content. The best yields were obtained from delayed cutting made on 1 st. May. If hairy vetch is wanteH tn be. systems under Ege Regional conditions, the sowing of the hairy vetch must be done as early as possible, the cutting should be delayed enough but keeping in mind not to delay the sowing of cotton. H