Çocuk yoğun bakım kliniğinde izlenen olguların yatış albümin düzeylerinin mortalite üzerine etkilerinin araştırılması
The effectiveness of blood albumi̇n level on mortality in patients hospitalized in DR. Behçet uz pediatric intensive care
- Tez No: 507439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AĞIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Serum albumini; plazma onkotik basıncının sağlanmasında ana belirleyici olmasının yanında, birçok molekülün bağlanması ve taşınması, serbest radikallerin temizlenmesi, trombosit fonksiyonlarının inhibisyonu, kapiller membran permeabilitesinin düzenlenmesi gibi önemli fonksiyonları bulunan bir plazma proteinidir. Metabolik ve travmatik stres durumlarında, vücutta ortaya çıkan inflamatuvar sitokinler albumin üzerine negatif etki göstermekte ve serum albumin seviyelerinde düşüş meydana getirmektedir. Albumin düzeyi hastanın metabolik durumunun ve organ fonksiyonlarının dolaylı bir göstergesi olarak hasta genel durumu hakkında bilgi veren bir parametredir. Bu nedenle serum albumin düzeyinin klinik gidiş ve mortalite üzerine etkilerinin araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada çocuk yoğun bakım kliniğimizde izlenmiş olan hastaların, serum albumin düzeyleri ile mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Kliniği'ne Ocak 2016- Aralık 2017 tarihleri arasında yatırılan tüm hastaların bilgileri retrospektif olarak hasta dosyalarından toplanmıştır. Çalışmamızda hipoalbuminemi sınırı 3,5 gr/dl olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklem büyüklüğü Epi-info programı kullanılarak %80 güç 0,05 tip 1 hata kabul edilerek ve Kelsey metodu ile 380 olarak hesaplanmıştır. Örneklem büyüklüğünü oluşturacak 380 olgu, 2 yıllık dönemde çocuk yoğun bakım kliniğine yatan toplam 535 hasta içinden basit rastgele yöntem ile, Microsoft Office Excel 2007 programı kullanılarak seçilmiştir. Hastaya ait özellikler (cinsiyet, yaş, hastanın tanısı), yoğun bakımda yatış süresi, eşlik eden kronik hastalık, PRISM-IV skoru, PRISM-IV mortalite yüzdesi, PIM3 mortalite yüzdesi, mekanik ventilatöre bağlanma durumu, mekanik ventilasyon süresi, hastaya ait serum albumin düzeyi, refere edildiği birim ve mortalite durumu kaydedildi. Tüm sayısal ve kategorik veriler tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile değerlendirildi. Sayısal değişkenlerin dağılımları görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemlerle (Kolmogorov-Smirnov testi) incelendi. Normal dağılıma uyan verilerde dağılım ölçütü olarak ortalama/standart sapma kullanılırken, normal dağılıma uymayan verilerde ortanca/minimum-maksimum değeri kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen sayısal veriler için ise Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Kategorik verilerin analizi için ise Ki-Kare testi uygulandı. Mekanik ventilasyon, mortalite, eşlik eden altta yatan hastalık varlığı durumlarının değerlendirilmesinde Ki-Kare testi; serum albumin düzeyi, mekanik ventilasyon ve yoğun bakımda yatış sürelerinin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi kullanıldı. Analiz sonuçlarında p değerinin 0.05' in altında olduğu değerler anlamlı kabul edildi. Serum albumin düzeyi, PIM3 mortalite yüzdesi, PRISM-IV skoru ve PRISM-IV mortalite yüzdesi mortalite riskini öngörme açısından Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi ile bir eşik değeri belirlendi. Taburcu olan hastalarda serum albumin düzeyi ile yoğun bakım yatış süresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla korelasyon analizi yapıldı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 18.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 380 hasta alındı. Hastaların 156'sının (%41) (olgu grubu) serum albumin düzeyi düşük (
Özet (Çeviri)
Introduction: Albumin; in addition to being the main determinant in the provision of plasma oncotic pressure, is a plasma protein having important functions such as binding and transport of many molecules, clearing of free radicals, inhibition of platelet functions, regulation of capillary membrane permeability. In metabolic and traumatic stress conditions, the inflammatory cytokines that occur in the body have a negative effect on albumin and cause a decrease in serum albumin levels. Albumin level is a parameter that inform the patient about the metabolic status of the patient and the general condition of the patient as an indirect indicator of organ function. Therefore, the effect of serum albumin level on outcome and mortality needs to be investigated. In this study, we aimed to investigate the relationship between serum albumin levels and mortality in patients who were admitted to our pediatric intensive care unit. Material and methods: This study is a retrospective case-control study of patients admitted to the intensive care unit of Dr. Behçet Uz Childrens Hospital between January 2016 and December 2017. In our study, the serum albumin level was determined as 3.5 g / dl for the hypoalbuminemia limit. The sample size of the study was calculated by Kelsey method, assuming 80% power 0.05 type 1 error using the Epi-info program. A total of 535 patients aged between 1 month - 18 years who were admitted. 380 cases, which will form the sample size, were selected using the Microsoft Office Excel 2007 program, with randomized method from 535 patients. Features of patients (gender, age, diagnosis of the patient), PRISM-IV score, PRISM-IV mortality rate, PIM3 score, lenght of ventilation support, lenght of stay in picu, comorbid chronic disease, serum albumin level, referral unit and survival status were recorded. All numerical and categorical data were evaluated by descriptive statistical methods. Distributions of numerical variables were examined visually (histogram and probability plots) and analytical methods (Kolmogorov-Smirnov test). The mean / standard deviation was used as the criterion of distribution in the normal distribution-matched data, while the median / minimum-maximum value was used in non-normal distribution data. Mann-Whitney U tests were used for numerical data without normal distribution. Chi-square test was used for the analysis of categorical data. Chi-square test in assessing mechanical ventilation, mortality, presence of comorbid chronic disease; Mann-Whitney U test was used to assess serum albumin level, mechanical ventilation and intensive care unit admission. The values that the p value was below 0.05 in the results of the analysis were considered significant. Serum albumin level, PIM3 mortality percentage, PRISM-IV score and PRISM-IV mortality rate were set at a threshold value by Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis in terms of prediction of mortality risk. Correlation analysis was performed to evaluate the relationship between serum albumin level and the duration of ICU admission in discharge patients. Statistical analyzes of the data were performed using SPSS version 18.0 software. Results: The medical records of 380 patients with an admission albumin level measurement were initially reviewed. Hypoalbuminemia was present on admission in 41% (156 of 380) patients. Of the 380 patients studied, 194 (51.1%) were female and 186 (48.9%) were male and the median age was 13 (1-216) months. Forty-eight (12.6%) patients died during the first 28 days of ICU follow-up. Hypoalbuminemiac patients had longer length of ventilatory support 7 (1-484); 5,5 (1-441), longer lenght of stay in PICU 9,5 (0-730); 6 (0-455), higher The PRISM score 10 (0-31); 6 (0-27), higher PRISM-IV Mortality Percentage 4,9 (0,1-88); 1,4 (0,1-75), higher PIM3 Score 9 (0,1-92,7); 1,2 (0,1-80) and higher mortality rate 38 (%24,3); 10 (%4,4).