Fibrozisle giden interstisyel akciğer hastalarında depresyon ve anksiyete sıklığının yaşam kalitesi ve hastalığın kliniğine etkisi
The effect of depression and anxiety frequency to patients life of quality and clinics of disease on patients having interstitial lung disease with fibrosis
  1. Tez No: 507438
  2. Yazar: GÜLTEN EMEL TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ÇAMSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: İnterstisyel akciğer hastalıkları(İAH), pek çok etkene ve hastalığa bağlı olarak gelişen, kronik, sıklıkla ilerleyici ve mortalitesi yüksek bir hastalık grubudur. Bu hastalık grubunda bazı hastalarda fibrozis gelişebilir, bazıları stabil kalabilir ve hatta bazıları iyileşebilir. Bu tez çalışmamızda; akciğerde fibrozise neden olan İAH hastalarında depresyon ve anksiyete sıklığının hastaların yaşam kalitesine ve hastalığın kliniğine etkisini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak-Haziran 2018 ayları arasında hastanemiz interstisyel akciğer hastalıkları polikliniğine başvuran, açık akciğer biyopsisi, bronkoskopi ve/veya klinik radyolojik olarak kesin interstisyel akciğer hastalığı tanısı konulmuş 70 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 35'i İPF, 25'i kronik HP, 4'ü fibrotik NSİP, 3'ü bağ dokusu hastalıklarına sekonder İAH, 2'si evre-4 Sarkoidozis ve 1'i DİP tanılıydı. Ayrıca çalışmadaki hastalar, Grup I ve Grup II olmak üzere 2 alt gruba ayrıldı. Grup I e İPF tanılı hastalar, Grup II ye İPF tanısı almamış olan (non-İPF) hastalar alındı. Her iki grup arasında farklar incelendi. Hastalara, spirometri, karbon monoksit difüzyon testi (DLCO), 6 dakika yürüme testi yapıldı. Depresyon ve anksiyete değerlendirmesi için BECK ve HADS anketleri, yaşam kalitesi değerlendirilmesi için SF-36 ve SGRQ anketleri uygulandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 63.5±8.5 (34-74), 42'si erkek(%60) idi. Hastaların 33(%47)'ünde depresyon skoru yüksek, 11(%16)'inde anksiyete skoru yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Interstitial lung diseases (ILD), depending on many factors, and disease, chronic, often progressive, and is a high mortality disease group. This disease group some patients may develop fibrosis, some may become stable and some of them even can recover. . In our thesis study; it was aimed to evaluate the effect of depression and anxiety frequency on the quality of life and the clinic of patients with ILD in patients with pulmonary fibrosis. Patients and Methods: Seventy patients, who applied to interstitial lung disease polyclinic of our hospital between January and June 2018, with open lung biopsy, bronchoscopy and / or clinical radiologically definite interstitial lung disease, were included in the study. 35 Patients were diagnosed with IPF, 25 with chronic HP, 4 with fibrotic NSIP, 3 with ILI, 2 with stage 4 sarcoidosis, and 1 with DIP. In addition, patients in study were divided into two subgroups, Group I and Group II. Group I patients with IPF, Group II (non-IPF) patients who did not have IPF. Differences between the two groups were examined. Spirometry, carbon monoxide diffusion test (DLCO), 6 minute walking test were performed to the patients. The BECK and HADS questionnaires were used to assess depression and anxiety, and the SF-36 and SGRQ questionnaires were used to assess quality of life. Results: The mean age of the patients was 63.5±8.5(34-74) and 42(60%) male. 33(47%) of the patients had a high depression score and 11(16%) had a high anxiety score.