Terör saldırıları bağlamında psikolojik dayanıklılık, öz etkililik / yeterlik ve pozitif negatif duygusallık ilişkisi
The relationship between resilience, self-efficacy, positive negative affect and terrorism
- Tez No: 507449
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Terörist saldırılar, doğrudan etkilenen mağdurların yanı sıra toplumların tüm katmanlarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, literatürdeki terörizm tanımları, terörizmin gelişimi, çeşitleri incelenmiş ve 2016 yılında Türkiye'de yaşanan önemli terörizm saldırıları ortaya konulmuştur. Sonrasında terörist saldırıların toplum üzerindeki etkilerini özellikle dolaylı yoldan etkilenen bireyler üzerinden ölçmeye yönelik olarak terörizm risk algısı, psikolojik dayanıklılık, öz etkinlik/yeterlik ve pozitif negatif duygusallık kavramları irdelenmiştir. Çalışmada İstanbul genelinde gerçekleştirilen bir saha çalışması ile İstanbul'da yaşayan katılımcıların terörizm risk algıları ve terör olaylarıyla bu kişiler üzerindeki psikolojik ve duygusal ilişkiler analiz edilmiştir. Analizde katılımcıların farklı demografik özelliklerine göre, terörizmin alt boyutlarında herhangi bir farklılık olup olmadığı incelenmiş ve terörizm risk algısı ile psikolojik dayanıklılık arasında negatif korelasyon, negatif duygularla pozitif korelasyon tespit edilerek çıkan sonuçlara göre çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Sonuç: Çalışmanın sonuçlarına göre psikolojik dayanıklılığı yüksek bireylerde terörizm risk algısı düşük, negatif duygusallığı yüksek bireylerin ise terörizm risk algılarının yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Terrorist attacks affect also all layers of society beside the directly affected victims. In this study, the definition of terrorism in the literature, the development of terrorism, examined varieties were introduced and aproached major terrorist attacks that took place in Turkey in 2016. Then, the concepts of terrorism risk perception, psychological endurance, self efficacy and positive negative sentiment were examined in order to measure the effects of terrorist attacks on society, especially indirectly affected individuals. In the study field study was carried out in Istanbul. The participants' psychological and emotional relations with terrorism risk perceptions and terror incidents were analyzed. The analysis examined whether there were any differences in the sub-dimensions of terrorism according to the different demographic characteristics of the participants. A negative correlation was found between the risk perception of terrorism and psychological endurance. There was a positive correlation between terrorism risk perception and negative emotions. Various suggestions were made according to the results. In conclusion, it was found that terrorism risk perception is low in people with high psychological resilience. Risk perceptions of terrorism were found high in people with high negative emotions.