KOAH hastalarında sağlık okuryazarlığı ve gold sınıflaması arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy and gold classification in patients with copd
- Tez No: 507450
 - Danışmanlar: DOÇ. HAKAN DEMİRCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada 40 yaş ve üzeri bireylerde KOAH hastalarında sağlık okuryazarlığı ve GOLD sınıflaması arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada hastaların akciğer kapasitelerini ölçmek amacıyla solunum fonksiyon testi, sosyodemografik özelliklerini sorgulayan bir anket formu, dispne şikayetlerini değerlendirmek üzere MMRC (Modified Medical Research Council) dispne skalası, KOAH'ın sağlık durumuna, yaşam kalitesine etkilerini değerlendirmek üzere CAT (COPD Assesment Test) ve sağlık okuryazarlık düzeyini ölçmek için Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Anketinin (HLS-EU-Q) anketleri kullanıldı. Çalışma, pulmoner fonksiyon testi ile incelenen 13 736 hastadan çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 336 hasta ile tamamlandı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların %94,6'sının sağlık okuryazarlığının yetersiz ve sorunlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between the health literacy and GOLD classification of COPD patients aged 40 years and older. Material and Metod: In the present study, a questionnaire that examined the respiratory function test, sociodemographic features, MMRC (Modified Medical Research Council) dyspnea scale, CAT (COPD assessment test) and the European Health Literacy Survey Questionnaire (HLS-EU-Q) were used. The study was completed with 336 patients who met the criteria for inclusion out of 13 736 patients examined by pulmonary function test and agreed to participate in the study. Results: In our study, 94.6% of the patients had inadequate and problematic health literacy.