Endemik guatr bölgesindeTI-rads ve bethesda sınıflamasının klinikopatolojik ilişkisi
Clinicopathological relationship between TI-rads and bethesda classification in endemi̇c goitre region
- Tez No: 507454
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ERTAN, DR. TALHA SARIGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Endemik guatr bölgesinde TI-RADS ve Bethesda sınıflaması arasındaki ilişkiyi göstermek. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışma 2012-2017 yılları arasında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapıldı. Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi sonrası tiroidektomi yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Endemik guatr bölgesinde yaşamayan veya bilgilerine yeteri kadar ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Tiroid sitolojisinin değerlendirilmesinde, Bethesda sınıflandırması kullanılmış ve tiroid nodüllerinin ultrason özelliklerinin değerlendirilmesi için TI-RADS skorlaması kullanılmıştır. Demografik ve klinik değişkenler analiz edildi. TI-RADS ve Bethesda bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: 500 olgunun retrospektif analizi yapıldı. Hastaların 401'inin (% 80,2) histopatolojik analizi benign, 91'i (% 18.2) malign idi. TI-RADS skoru ve Bethesda bulguları benign ve malign gruplar arasında anlamlı olarak farklıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: To correlate TI-RADS and Bethesda classification in an endemic goiter region. Material and Methods: This retrospective study was conducted between 2012-2017 in Kayseri Training and Research Hospital. Patients who had thyroidectomy following thyroid fine needle aspiration biopsy were enrolled. Patients who did not live in an endemic goiter region or those with inadequate information were excluded. For the assessment of thyroid cytology, Bethesda classification was used and for the evaluation of ultrasound features of thyroid nodules TI-RADS lexicon was adopted. Demographic and clinical variables were analyzed. TI-RADS and Bethesda findings were compared. Results: A retrospective analysis of 500 cases was performed. Histopathological analysis of 401 (80.2%) patients were benign and 91 (18.2%) patients were malign. TI-RADS score and Bethesda findings were significantly different between benign and malign groups.